Hogyan számolom ki az alábbi törtet?


Most tanuljuk a suliban a törteket. Nekem valahogy ez még nem jött át teljesen.

Van egy feladat, amit nem tudok megcsinálni:

2695/11745-nek az 1/2-edét kellene kiszámolnom.

Vagyis a tanár azt mondta, hogy 2 ember megvesz egy egész területből 2695/11745 arányt. Akkor mekkora arányt fog kapni az egyik és a másik ember?

Mit szorzok mivel? Vagy hogyan kell kiszámolni?


Köszi a segítséget!



2018. máj. 7. 22:29
 1/3 Timofiev ***** válasza:

Hmmm... Rég volt már ez a fajta matek, de a kedvedért megpróbálom elmagyarázni.

Én úgy mondtam volna, hogy tegyük fel, hogy a piacon van 11745 db alma. Abból megvesznek 2695 db-ot, majd a megvett darabokat újra elfelezik 2 ember között, vagyis egy emberre fog jutni 1347,5 db. Tehát egy emberre jut az egészből 1347,5/11745 alma. Ezt tört alakban úgy is fel lehet írni, hogy 2695/11745*1/2. A számlálót a számlálóval nevezőt a nevezővel szorozva azt kapjuk, hogy 2695/23490, ami egyenlő a 1347,5/11745-el. Az 1/2-e az konkrétan a felét jelenti.

2018. máj. 7. 22:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Valaminek az 1/2 része az az 1/2-szeresét jelenti. Tehát szorozni kell.

Törtet törttel úgy szorzunk, hogy a számlálókat és a nevezőket összeszorozzuk.


2695/11745 * 1/2 = (2695*1) /(11745*2) = 2695/23490

2018. máj. 7. 23:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon szépen köszönöm!
2018. máj. 8. 07:03