Részletesen levezetnétek hogyan kell ezt a feladatot megoldani? Végeredmény megvan.


A kőolajtermelés 1986 és 1996 között évenként átlagosan 3,0%-kal csökkent,1996-ról 1997-re 7,9%-kal,1997-ről 1998-ra 7,5%-kal csökkent. Feladat: Állapítsa meg, hogy 1986-ról 1998-ra hány%-kal változott a kőolajtermelés?


Megoldás: 37,2


B:Számítsa ki, hogy 1986 és 1998 között évenként átlagosan hány %-kal változott a kőolajtermelés.


Megoldás: évenként átlagosan 3,8%-kal csökkent


2018. ápr. 17. 08:12
 1/4 A kérdező kommentje:
a végeredményt a megoldókulcsból írtam ki,tehát 100%,hogy jó. A levezetésben kérném a segítségeteket. Nagyon nagy segítség lenne. Köszönöm
2018. ápr. 17. 08:14
 2/4 A kérdező kommentje:
és abban hogy milyen képleteket kell felírnom?
2018. ápr. 17. 08:14
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem képletek kellenek, hanem használnod kell az agyadat.

Ugyanazt kell csinálni, mint a másik feladatban, amit beküldtél:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


1986-1996: 10 éven át évi 3%-al csökkent.

Az 0,97*0,97*...*0,97=0,97^10


Utána jött egy 0,921-es év. (7,9%-al csökkent a 100%, akkor 92,1% lett belőle)

Majd egy 0,925-ös

Ezeket összeszorozzuk:

0,97^10*0,921*0,925=0,628


Ez azt jelenti, hogy az 1998-as termelés 62,8%-a az 1986-osnak.

Tehát 37,2%-al csökkent.


12 év alatt a 0,628 szorosára változott.

Akkor egy év alatt (0,628)^(1/12)=0,962 szorosára változott.

Azaz átlagosan évi 3,8%-ot csökkent.

2018. ápr. 17. 08:51
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm
2018. ápr. 17. 10:39