Fizika 9. osztály. Elmagyarázná valaki?


Mekkora tömegű testet akasszunk a kötél végére, ha azt akarjuk, hogy a rendszer 2m/s^2 gyorsulással mozogjon, mikozben a csúszási súrlódási együttható 0,2 és az asztalon lévő test tömege 8 kg?

A válasz 4 kg, de miért?

Előre is köszi❤️



2018. ápr. 8. 16:04
 1/1 Minekvan ***** válasza:

Az ilyen példák megoldásához mindig jól jön egy vázlat, amelyen feltünteted az egyes erőket,azok irányát.A látottakból kiindulva felírod az egyes testekre vonatkozó erőhatásokat ami dinamikai egyenletrendszert eredményez. Adott: m1=8kg,u=0,2,g=10 és a gyorsulás a=2m/s^2.Kiszámolandó az m2=?.

Az asztalon lévő testre ható erők: súrlódási erő Fs=u*m1*g, kötélben ébredő Fk erő és az m1 testet F1 gyorsító erő. F1=m1*a. A mozgás irányára merőleges erők közömbösítik egymást.

A pozitív irány legyen a mozgás iránya.

-Fs+Fk=F1 -u*m1*g+Fk=m1*a

A kötél másik végén levő testre ható erők F2=m2*g, az F3=m2*a és az Fk

F2-Fk=F3 m2*g-Fk=m2*a


A két egyenletet összeadjuk és rendezzük m2(g-a)=m1(a+u*g) ebből m2=m1(a+u*g)/(g-2)

m2=8(2+2)/(10-2)=4kg.

2018. ápr. 8. 21:46