Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a báró es a...

Mi a különbség a báró es a nemes között?

Figyelt kérdés

A 9.-es torikonyvemben Nagy Lajos 1351-es torvenyeinel van egy bekezdes, ami igy szol: ,,Kimondtak az ,,egy es ugyanazon bemesi szabadsag" elvet. Ennek ertelmeben jogilag gyenlo lett volna a báró es a nemes. A rendelkezesnek soha nem tudtak ervenyt szerezni, de hozzajarult a nemesseg ontudatanak novekedesehez."

Itt milyen nemessegre gondolt a konyv? Kik tartoznak bele?



2018. ápr. 1. 12:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Nemes volt az, aki vitézségéért, szolgálataiért nemességet kapott. Lehetett kisnemes is, szegényebben, vagy nagyobb rangban, mint egy báró, a lényeg a nemesi cím (+ a vele járó birtok) volt. Lajos törvénybe iktatta az uralkodó osztály egyenjogúságát = Una et eadem
2018. ápr. 1. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

libertas.

Bocs, véletlen volt!

2018. ápr. 1. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Báró magasabb volt rangban, amíg nemes közemberből is lehetett valaki.
2018. ápr. 1. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Bárónak ebben a korban a leghatalmasabb, legmagasabb rangú főurakat, nemeseket nevezzük. Tehát a báró is nemes. Minden báró nemes, de nem minden nemes báró. Az egy és ugyanazon nemesi szabadság elvének lényege, hogy a bárók, csak azért, mert ők gazdagabbak, hatalmasabbak, több birtokuk van, magasabb tisztségeket viselnek, még nem állnak társadalmilag a köznemesek fölött(elméletben, jogilag). Egy báró nem zsarnokoskodhat a köznemesek fölött, nem ítélkezhet felettük, nem veheti el a földjeiket stb. A tankönyv a "nemes" szó alatt itt egyértelműen a nem báró nemeseket, tehát a köz- és kisnemességet érti. Helyesebb lett volna így fogalmazni: "Ennek értelmében jogilag egyenlő lett volna a báró és a köznemes".
2018. ápr. 3. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
És a "gróf" ?
2018. ápr. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5

Most a középkorról van szó, ebben az időben Magyarországon nem létezett a grófi cím, nem kellene ezt idekeverni. Öröklődő grófi cím Mo.-n a kora újkorban jelent meg. A kérdésben szóba kerülő báró titulus sem egyenlő az újkorban jelenlévő öröklődő bárói ranggal (amilyet pl. báró Eötvös József viselt).

2018. ápr. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!