Hogyan oldom meg a következő feladatot?


Csöpikénél csöpög a mosdó csapja, megszàmolta:1 perc alatt 4 csepp esik le.1 csepp víz 3mm átmérőjű gömbnek tekinthető.


A, mennyi idő alatt telik meg a csap alá helyezett 2dl-es pohár?


B, hány liter víz folyik le 365 nap alatt?


C,a lecsöpögő víztől a csapban barna folt keletkezik. Hetente 1dl folyékony tisztítószer szükséges az eltávolításához. Egy flakon félliteres tisztítószer ára 820 ft. Mennyibe kerül egy éven át a mosdó tisztítása?


2018. márc. 18. 10:36
 1/3 A kérdező kommentje:
Hogyan vezetem le?
2018. márc. 18. 10:36
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Először ki kellene számolni, mennyi egy csepp víz. A csepp átmérője 3 mm, tehát a sugara 1,5 mm.

V(gömb) = 4r³π/3 = 14,14 mm³

A puhár térfogata 2dl = 0,2 l = 0,2 dm³ = 200 000 mm³

A pohárba 200 000 mm³ / 14,14 mm³ = 14 147 csepp fér.


Ha 1 perc alatt 4 csepp keletkezik, akkor 1 csepp 15 másodperc alatt jön létre.


A

Ha 1 csepphez 15 s kell, akkor 14 147 csepphez 14 147 * 15 s = 212 205 s = 58,95 h szükséges. Ennyi idő alatt telik meg a pohár.


B

1 perc alatt 4 csepp

1 óra alatt 60 * 4 csepp

1 nap alatt 24 * 60 * 4 csepp

365 nap alatt 365 * 24 * 60 * 4 csepp = 2 102 400 csepp.


1 csepp 14,14 mm³

2 102 400 csepp 2 102 400 * 14,14 mm³ = 29 721 980 mm³ = 29,72 dm³ = 29,72 l


C

1 hét alatt 1 dl tisztítószer

1 év alatt 52 * 1 dl tisztítószer = 52 dl tisztítószer.

52 dl tisztítószerhez 11 darab félliteres flakont kell venned.

11 flakon ára: 11 * 820 Ft = 9020 Ft.

2018. márc. 18. 11:48
 3/3 A kérdező kommentje:
Amindenségit! :D köszönöm szépen!
2018. márc. 18. 12:41