Hogyan lehet egy képletből megállapítani, hogy a benne szereplő mennyiségek között milyen arány van?

( A feladatban azt kell eldönteni, hogy az elektromos munka milyen arányban van ( egyenes v. fordított) az elektromos feszültséggel, az elektromos áramerősséggel és az idővel. ( W=U*I*t))
2018. márc. 12. 19:40
 1/6 anonim ***** válasza:

W = U * I * t


Ha a feszültésget megnöveljük, miközben az áramerősség és az idő változatlan, vajon hogyan változik a munka?

2018. márc. 12. 19:51
 2/6 A kérdező kommentje:
Nő, szóval egyenes arányosság.(?) Akkor (pl. az R=U/I-nél) az R és az U egyenes, az R és az I fordított?
2018. márc. 12. 19:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen. De ez jól látszik a képletekből.


R = U/I

Itt jól látszik, hogy ha U növekszik, akkor R is nő. (Feltéve, hogy az I állandó.)


Más alakban írva a képletet:

U = I * R

Itt látszik, hogy ha U állandó, akkor I és R ellentétesen változik.

2018. márc. 12. 19:59
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! (Sejtettem, de biztosra akartam menni.)
2018. márc. 12. 20:04
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha az egyik mennyiség megváltoztatása esetén a másik a négyzetesére nő, akkor pedig négyzetes arányosságról beszélünk! Ugyanígy beszélhetünk köbös, exponenciális, stb. arányosságról is, gondolom a példák alapján már érthető a logikája.


Arra nagyon vigyázz, hogy amikor arányosságról beszélsz, akkor mit mondasz, mert ez nagyon gyakori hiba szokott lenni (pl. négyzetest mondanak egyenes helyett és fel sem tűnik nekik a hiba)!

2018. márc. 12. 22:47
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. (Ezeket még nem tanultuk, de megjegyzem.)
2018. márc. 13. 05:51