Egy üzem összes dolgozójának 65%-a férfi. A férfiak létszáma 560-nal több, mint a nőké. Állapítsuk meg a dolgozók összlétszámát!


Előre is köszönöm a segítséget!



2018. márc. 7. 15:08
 1/4 anonim ***** válasza:
59%
Legyen X a válasz, azaz a dolgozók összlétszáma. Ekkor fel tudsz írni egy sima, egyváltozós egyenletet az alábbi szisztéma szerint: férfiak száma + nők száma = X, ahol a férfiakat és a nőket is ki tudod fejezni X-szel könnyedén. A férfiak vannak 0,65*X-nyien. A nők meg 560-nal kevesebben, szóval 0,65*X-560.
2018. márc. 7. 15:15
 2/4 Angelo84 ***** válasza:
100%

vagy akár így is, bár egyenlettel átláthatóbb:


65% férfi

35% nő

különbség 30%


férfi és nő létszám közti különbség 560

vagyis a 30% lesz az 560. Mennyi akkor a 100%?


Viszont látok egy kis stiklit...Nem egész szám fog kijönni a végére, ami valószínűleg elírás a feladatban.

2018. márc. 7. 15:20
 3/4 anonim ***** válasza:
91%

Mint midig, most is az adatok rögzítésével kezdjük.


Férfiak száma: x

Nők létszáma: x - 560

Összes dolgozó: 2x - 560


A férfiak 65 százalékot képviselnek, tehát:


x / (2x - 560) = 0,65

x = 0,65 * (2x - 560)

x = 1,3x - 364

-0,3x = -364

x = 1213,3


Ellenőrzés:


Férfiak száma: 1213,3

Nők száma: 1213,3 - 560 = 653,3

Összlétszám: 1866,6

1213,3 / 1866,6 = 0,65


Tehát jó LENNE, de a feladatnak nincs megoldása, mert tört számú ember nincs.

2018. márc. 7. 15:23
 4/4 anonim ***** válasza:
Ugyesek vagytok!
2020. dec. 5. 20:02