Hőtan - hőtágulási feladat. Mi a megoldása?


Sziasztok!


Az alábbi feladaton dolgozom és nem jön a könyv megoldókulcsa szerinti 28%. Hol lehet a hiba?


Feladat:

Egy hengeres munkadarab a megmunkáláskor fölmelegedett, ezért átmérője 0,14%-kal nőtt. Hány százalékkal nőtt a munkadarab keresztmetszete?


Megoldásom:


d0= 1 mm

d = 1,14*d0

-------------

A0 = (d0^2*pi)/4 = 0,79 mm^2


A = (1,14d0^2*pi)/4 = 1,02 mm^2


Változás:


1-(A0/A) = 23%.


Hol a hiba a gondolatmenetbe? Mi lenne a helyes megoldás?


Előre is köszönöm a megtisztelő válaszokat!


2018. márc. 3. 18:25
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően az a legnagyobb baj, hogy az 1,14-et is négyzetre kell emelni.


De a változás felírása is hibás, helyesen:

A/A0-1


Ez mondja meg, hogy az új terület hány %-al nagyobb az eredetinél.


0,14% meg igazából 1,0014-es szorzó.


d0=1mm-t felesleges felírnod, az új területet egyszerűen így kapod meg:

A = 1,0014^2 * A0


(Mert ha az átmérő nő x%-al, akkor a sugár is x%-al nő és a terület (1+x%)^2-el.)


A/A0 = 1,0014^2

Növekmény:

(1,0014^2-1)*100% ~ 0,28%

2018. márc. 3. 18:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Így már érthető! Nagyon szépen köszönöm a segítséged!
2018. márc. 3. 20:55