Fuggvenyekkel kapcsolatban segitenetek, kerlek?

Nem arrol van szo, hogy lusta vagyok tanulni vagy oran nem figyelek, de egyszeruen nem talalok az interneten sem olyan valaszt, hogy megertsem. Pontosan hogyan kell kiszamolni a meredekseget, esetleg ha tort van a hozzarendelesben mit/hogyan kell csinalni? Elore is koszonom a valaszt.
2018. febr. 28. 21:11
 1/4 anonim ***** válasza:
68%
Nem írtad, milyen függvényről van szó, így feltételezem, hogy lineárisról. Ennek általános alakja y = ax + b. Például y = 3x + 8. A meredekséget az x együtthatója mutatja. Ha tört szám, akkor is, ha negatív szám, akkor is.
2018. febr. 28. 21:20
 2/4 anonim válasza:
48%

Ha meg nem lineáris, hanem polinom (a szögfüggvények is tulajdonképpen felfoghatóak végtelen sok tényező összegeként, bár egyszerűbb ha megtanulod, hogy pl. sin'(x)=cos(x)...stb.), akkor a tényezőket összegenként deriválod és voálá!

Pl. ax^n-nek a deriváltja anx^(n-1). - Feltéve, hogy x szerint deriválunk.

Deriválási szabályokkal remélem tisztában vagy. :) De ha nem, kérdezz bátran.

Az y függvényed x0 helyen vett meredekségének értékét y'(x0) adja. Ennyi.

Remélem segítettem. :)

2018. febr. 28. 21:31
 3/4 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a valaszokat!:) es igen, linearisra gondoltam, azt elfelejtettem irni.
2018. febr. 28. 21:42
 4/4 anonim ***** válasza:

Lineáris függvényeknél a meredekség definíció szerint az a számérték, amellyel a függvényérték változik, amennyiben 1 egységgel nagyobb helyen vesszük a függvényértéket.


Például vegyük az f(x)=3x+5 függvényt. Ha például x=5, akkor a függvényérték 3*5+5=20. Az 5-nél 1 egységgel nagyobb a 6, tehát nézzük az x=6 helyen a függvényértéket: 3*6+5=23, tehát az előzőhöz képest 3-mal nőtt a függvényérték, így a meredekség definíció szerint 3 (ez bármelyik helyre igaz lesz). Szerencsére ez a 3 megegyezik a 3x 3-asával, és nem is nehéz belátni, hogy nem véletlenül; tudjuk, hogy a lineáris függvények ax+b alakúak, ahol a és b valós számok. Most vegyük ennek a függvénynek az x=k helyen a függvényértékét, ekkor ak+b lesz. Ezután az x=k+1 helyen vizsgálódunk; a*(k+1)+b=a*k+a*1+b=ak+b+a, látható, hogy a függvényérték a-val változott, tehát a meredekség a, ami pont az x együtthatója.


Tehát lineáris függvények esetén mindig az x együtthatója fogja megadni a meredekséget, HA ax+b alakban van. Például a (4x-3)/9 függvény is lineáris, mégsem 4 lesz a meredeksége, hanem a fenti alakra kell alakítani; (4x)/9-(3/9), vagyis (4/9)x-(3/9), így a függvény meredeksége már 4/9 lesz.

2018. febr. 28. 22:32