Melyik a helyes matematikai megoldás?


Amikor azt írom be a számológépbe, hogy:

6÷2(1+2)

akkor az eredmény: 1

amennyiben kiteszem a szorzás jelet, tehát:

6÷2×(1+2)

akkor az eredmény: 9


A kettő közül melyik a helyes megoldás? És miért?



2018. febr. 23. 03:18
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Ha a műveletek között zárójeles rész van, akkor az ebben lévő műveleteket kell először elvégezni.Első a szorzás,majd osztás,és végül összeadás,kivonás.


Szorzás jel nélkül is ugyan az az eredmény.

6÷2x3

6÷6

2018. febr. 23. 08:24
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha fejben végzed könnyű.

1. Ami a zárójelben van. Vagyis 1+2=3

2. Mivel a zárójelet már feloldottad, ezért egy 2 egyenrangú műveletet kapsz. Tehát a szorzást és az osztást. Ilyenkor balról jobbra haladsz. Tehát 6÷2=3 és ezt a 3-at megszorzod a másik 3-assal, tehát az eredmény 3×3=9.

2018. febr. 23. 12:35
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Le lettem pontozva,pedig a szorzás van előbb. :D

1 a megoldás.

2018. febr. 23. 14:56
 4/7 Angelo84 ***** válasza:

Szia.


Mind a kettő helyes megoldás a számológép szerint, ugyanis ha az első variációt vesszük, akkor a számológép úgy érzékeli, mintha a 2x(1+2) úgy ahogyan van zárójelben lenne, vagyis 6÷(2*(1+2)).

Amikor pedig kiteszed a szorzásjelet, akkor úgy érzékeli a számológép, ahogyan a második válaszoló írja. 6÷2*(1+2).


Mindkettő esetben a műveleti sorrendnek megfelelően halad a számológép, csak nem mindegy, hogy hogyan értelmezi a beírt adatokat.

2018. febr. 23. 20:04
 5/7 A kérdező kommentje:

Értem, tehát a helyes beviteli mód a számológépbe

6÷2×(1+2)

mivel én erre keresem a megoldást, aminek a helyes eredménye a 9.

Az 1 azért nem jó megoldás mert

6÷2(1+2)

beviteli mód igazából a

6÷(2×(1+2))

egyenletet jelenti aminek az eredménye 1, de én nem ennek az egyenletnek keresem a megoldását.


A másik észrevételem, hogy akkor a matematikai szabály szerint a szorzás és az osztás kettő egyforma rangú művelet és balról jobbra kell ebben az esetben megoldani. Tehát nem igaz, hogy a szorzás magasabb rangú művelet az osztásnál. Pedig akkor engem félretájékoztathattak erről még anno az általánosban. :D

2018. febr. 23. 22:51
 6/7 Angelo84 ***** válasza:

Igen, egyenrangú. Hiszen ha jobban belegondolsz, akkor az osztás is szorzás, ha úgy veszem.


a ÷ b = a * (1/b)


s ahogyan a kivonás is végül is összeadás:


a - b = a + (-b)

2018. febr. 24. 02:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Hogy miért egyenrangú a szorzás és az osztás azt könnyen megérthető:


- Először nézzük az összeadást és a kivonást. Ezek egyenrangú műveletek, mert valójában a kivonás is összeadást jelent, csak ilyenkor egy negatív számot adsz hozzá a másikhoz. Ergo, ez a két művelet egy és ugyanaz, csak bevezettek rá egy külön jelet, a "-"-t, hogy kevesebb karakterrel is le lehessen írni:


Pl. 5-6 = 5+(-6)


- Akkor most nézzük a szorzást és az osztást. A szorzás azt jelenti, hogy a*b, tehát "b"-t összeadod "a"-szor (ha a=3, akkor b+b+b).


Az osztás (a/b) ha kicsit gondolkozunk, akkor azt jelenti, hogy "a" számot BESZORZOD a "b" reciprokával, tehát a*1/b, tehát magyarul "1/b"-t összeadod "a"-szor (ha a=3, akkor 1/b+1/b+1/b).


Pl. 6/2 = 6*1/2 = 1/2+1/2+1/2+1/2+1/2+1/2


Ergo, a két művelet egyenrangú, azért, mert valójában ugyanaz a szorzás műveletet jelenti mindkettő, csak bevezettek rá egy külön jelölést, hogy egyszerűbben fel lehessen írni.

2018. febr. 24. 17:53