Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia projekthez tudnátok...

Kémia projekthez tudnátok ötleteket mondani?

Figyelt kérdés

A téma a műanyagok alternatívái, helyettesítése a mindennapokban.

a csapatban 4-en vagyunk, elvileg együtt is kéne előadni,bármilyen formában: prezentáció,plakát és lehetőleg "valami kézzelfogható" dolog kíséretében, mint ahogy azt a tanárunk mondta. Eddig annyi jutott eszünkbe,hogy például a tejet nem műanyagpalackban, hanem pl papírdobozban adják, esetleg üvegben. Ugyanígy pl a méz (bár az nem mindig),vagy a gyümölcslevek. Arra is gondoltunk, hogy szétszednénk egy tejesdobozt, megmutatni milyen a belseje, de ezek nem túl érdekes vagy értelmes ötletek, szóval ha valakinek elindult a fantáziája akkor szívesen elolvasnám mire gondolt :)



2018. febr. 21. 19:56
 1/6 anonim válasza:
Lehetne valami szelektíves dolog is😊 Vagy a fémes cocacolat sörös üvegbe töltenél
2018. febr. 21. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én a műanyagok bevezetésével kezdenék. Kényelmi szempontból nejlon táskák, petpalackok, eldobható evőeszközök. Aztán ugye a környezetvédelem, hogy mennyi vagyok idő alatt bomlik le, milyen károkat okoz. És ezután kifejteném a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát, miből-mit lehet csinálni.

Ezeket mindenre kiterjedően, de röviden, ha van vetítési lehetőség, elég látványos bevezető lehet.

És ezután térnél ki arra, hogy emiatt sokan visszatérnek az eredeti csomagolóanyagokhoz. Nylon zacskó helyett papírzacsi (újrahasznosított), petpalack helyett üveg, eldobható eszközök helyett tartósak.

2018. febr. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A műanyagoknak számos alternatívája van, ami első ránézésre sokkal környezetbarátabbnak és zöldebbnek tűnik, de valójában ezek szintén nem környezetbarát megoldások, egyes vélemények szerint van olyan alternatíva, amelyik környezetkárosítóbb, mint a műanyag.


Fém: Alumínium vagy vas: A vasnak 7,6 g/cc a sűrűsége, ha minden csomagolóanyag vasból készülne rettenetes mértékben megnőne a termékek tömege, a szállítás során pedig a súlytöbblet miatt az üzemanyagfelhasználás és így a CO2 emisszió. Az alumínium egy fokkal jobb a 2,7-es sűrűségével, de így is 2x -3x sűrűbb, mint a hagyományos csomagolóanyagok (PP,PE,PS, PET). Ezen kívül a fém csomagolás előállításánál, amennyiben öntéses technológiával állítják elő rendkívül magas hőmérsékletet kell biztosítani, ami nagymértékű energiát igényel. Az alumínium ~660°C-on, a vas ~1500°C-on olvad meg, míg a PE feldolgozása jellemzően 170-190°C-on a PP-é 200-220°C-on történik. Nyilván egy könnyebb műanyag csomagolást kisebb hőmérsékleten feldolgozva kisebb energiát igényel.


Üveg: nagy sűrűség, könnyen törik, 1000+°C-on olvad. Könnyen karcolódik, a felülete mattul, ha gyüjtik, kimossák és újrafelhasználják. Sajnos a vásárlók jobban preferálják a teljesen új, szép, átlátszó üveget, ezért piact veszíthet az a gyártó, aki újrafelhasznált üveget alkalmaz.


Papír: fa az alapanyag, rendkívül vegyszerigényes az előállítása, melléktermékként "fekete lúg" keletkezik, amelyet energiaigényes folyamatban regenerálni szükséges. Újrafeldolgozás során a cellulóz rostok tördelődnek, ezért többszöri újrafeldolgozás során a papír minősége és mechanikai tulajdonságai romlanak.


Ha egy teljes életciklust elemzünk (honnan van az alapanyag, hogyan készítenek belőle pl. csomagolóanyagot, hogyan szállítják a boltba, hogyan recirkulálható stb.) a többi alternatíva is környezetileg káros, hogy milyen mértékben a tradícionális műanyagokhoz képest azt nehéz megítélni helyesen.


Ami a műanyagokra ténylegesen alternatíva/megoldás:


Biológiailag lebomló műanyagok, mint például a poli-tejsav, poli-hidroxi-alkanoátok vagy a poli-kaprolaktám. Ezek, mint ahogy a nevük is mutatja lebomlanak a természetben, nem okoznak a felhasználás után környezeti ártalmat. Hátrányuk, hogy a feldolgozásuk sokszor problémás és drágák a nem lebomlóakhoz képest.


Szelektív gyűjtés és újrahasznosítás. A hőre lágyuló műanyagok (mint a csomagolóanyagok) újrafeldolgozhatóak, viszonylag kis energiabefektetéssel. Bár a tulajdonságok romlanak, de többször újrahasznosíthatóak. Ezen kívül a szemetelést is vissza kellene szorítani, mert amit eldobálnak, azt nem fogják tudni újrafeldolgozni.


Fejlesztések. A csomagolóiparban az egyik legszembetűnőbb fejlődés a csomagolóanyag súlycsökkenése. Mikor kicsi voltam, a 90'-es évek végén még a 2l-es üdítőket olyan vastag PET palackban árulták, hogy nem lehetett behorpasztani, mint a maiakat. A falvastagság csökkenés miatt egy palackhoz kevesebb anyag, a feldolgozás során egy palackra kevesebb energia szükséges, így környezetbarátabb egy fokkal a termék.


Felesleges csomagolások elhagyása. Sokszor 3-4 réteg műanyag csomagolást kell lehámozni egy termékről, miközben 1 réteg is elegendő.


Igazából ami a lényeg, hogy nem fekete-fehér a probléma és sokkal komplexebben kell megvilágítani a témát, mint hogy "ha kidobom nem bomlik le".

2018. febr. 21. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Tudnék én is egyet javasolni, elég friss a kutatás és akár a jövőt is jelentheti. Dolgozhatnátok a a tejfehérjéből készülő "Ehető csomagolás" témakörén, sok ismeretterjesztő oldalt találhattok róla a neten, és szerintem a téma is nagyon érdekes, hogyan lehet minőségibb csomagolóanyagot gyártani fehérjéből a hagyományos műanyagok helyett.
2018. febr. 22. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,mindegyik nagyon hasznos,így már könnyebb lesz kidolgozni a projektet! :)
2018. febr. 24. 05:53
 6/6 anonim ***** válasza:
A Tudomány minden napra müsorban (így írjátok a google-nak: tudomány minden napra 2017.11.20- i adás ) mutatták be a Deák Ferenc Gimnázium diákjainak újrahasznosítható müanyagos projectjét. Nézétek meg a videot szerintem ez is nagyon jövöbe mutató
2018. febr. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!