300 ml 5M koncentrációjú (ρ=1.28 g/cm^3) H2SO4 oldatot X ml 20% (ρ=1.14g/cm^3) és Y ml 98% (ρ=1.84g/cm^3) H2SO4 oldatok elegyítésével állítunk elő. Mennyi az X és Y térfogat értéke?

2018. febr. 19. 15:13
 1/1 anonim ***** válasza:

300 ml oldat tömege 300*1.28=384 g és van benne 5*98*300/1000=147 g kénsav. Tehát 147/348=42.24%-os az összekevert oldat. Érdemes felírni a tömegeket és a koncentrációkat:

1. oldat: X g, 20%

2. oldat: (348-X)g, 98%

összekevert: 348 g, 42.24%


A keverési egyenlet (m1*x1+m2*x2=(m1+m2)*x3):

X*20+(348-x)*98=348*42.24 (gyakorlatilag a kénsav anyagmérlege), ebből X=248.7754 g. Tehát az első oldatból kell ennyi, a másodikból 348-X=99.2246 g. A térfogatokat számold ki sűrűségből.

2018. febr. 19. 17:56