Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fogalmazast kell irjak Zrinyi...

Fogalmazast kell irjak Zrinyi barokk eposzanak vilagkeperol?

Figyelt kérdés
Tudnatok segiteni? Csak ugy par szoban, hogy korulbelul mit varnak el, mit irjak ide, mert azt sem tudom, honnan kezdjem, es legalabb 2 oldalban kell beszeljek rola.

2018. febr. 17. 09:21
 1/1 anonim ***** válasza:

Ezt találtam. Nem pont a barokk eposzokról szól, de egy rövid összefoglaló Zrínyiről:

Zrínyi Miklós


(Csáktornya, 1620. május 3. – Zrínyifalva, 1644. november 18.)


Ki ne hallott volna Zrínyi Miklósról és fő művéről, a Szigeti veszedelemről?! A horvátországi Csáktornyán született 1620. május 3-án. Horvát bán volt, Zala és Somogy vármegye főispánja, főnemes, költő és hadvezér. Dédapja az a Zrínyi Miklós volt, akit „szigetvári hősként” emlegetünk. Nevelője Pázmány Péter lett, az ő hatására kedvelte meg a magyar nyelvet és irodalmat.

Fiatal éveiben először csak birtokait védte a törökkel szemben. A bécsi udvar tiltakozása ellenére 1661-ben a török elleni védelemként felépíttette Új-Zrínyivárat, majd szövetséget kötött Wesselényi nádorral. I. Lipót (magyar, később cseh király) látva, hogy a Montecuccoli-vezette császári sereg nem tudja feltartóztatni a Bécs felé irányuló török támadást, magyar főparancsnokká tette Zrínyit, aki 1663–64-ben nagy hadi sikereket aratott (Szentgotthárd). I. Lipót ezért hercegi rangra akarta emelni, amit Zrínyi nem fogadott el. A bécsi udvar azonban veszni hagyta sikereit, és előnytelen békét kötött a szultánnal. (Vasvári béke) I. Lipót magyar király meg is tagadta a keresztény szolidaritást ezzel a szégyenletes békével. Zrínyi bizalma ekkor végleg megrendült a Habsburgokban, azonban politikai fellépését ellenük 1664-ben váratlan halála megakadályozta: egy Csáktornya melletti vadászaton egy vadkan halálra sebesítette. Sokan a bécsi udvar merényletéről beszéltek, azt állítván, hogy Póka István vadász orozva lőtte agyon.

Zrínyi elsősorban katonának tartotta magát, és csak mellékesen költőnek. Ennek ellenére a 17. századi magyar barokk irodalom legkiemelkedőbb alakja; írói-költői munkássága a legnemesebb értelemben vett nemzetszolgálat.

Fő műve a Szigeti veszedelem című hősi eposz, melyben dédapjának, Szigetvár védőjének állít emléket. A maga korában alig olvasták. Az eposzt Kazinczy Ferenc fedezte fel újra, és nevezte el Zrínyiásznak. Arany János 1848-ban megkezdte a Zrinyiász mai nyelvre való átültetését, de munkája félbemaradt.

Másik ismert műve a Ne bántsd a magyart – A` török áfium ellen való orvosság (1661), melyben Machiavelli hadi tanácsait alkalmazza a hazai viszonyokra. Hitte, hogy a magyarok képesek lennének a maguk erejéből is elűzni a törököt, s így megerősödve megszabadulhatnának a Habsburg elnyomás alól is.



NEM ÍROM PENNÁVAL


Nem írom pennával,

Fekete téntával,

De szablyám élivel,

Ellenség vérivel,

Az én örök híremet.


BEFED EZ A KÉK ÉG...


Befed ez a kék ég, ha nem fed koporsó,

Órám tisztességes csak légyen utolsó.

Akár farkas, akár emésszen meg holló:

Mindenütt felyül ég, a' föld lészen alsó.

2018. febr. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!