Ha a munkavesztés aránya 3%, a munkaszerzésé pedig 17%, hány százalékos a munkanélküliségi ráta?

Ennyi adatok van, fontos lenne! Válaszokat előre is Köszönöm.

2018. febr. 12. 15:58
 1/5 2*Sü ***** válasza:

Legyen x a munkával rendelkező aránya. (0 → teljes munkanélküliség, 0,5 → az emberek felének van munkája, 1 → mindenkinek van munkája.


3% elveszíti a munkáját, tehát 0,97x lesz az, akinek munkája marad.

A munkanélküliek száma 1-x, ennek a 17%-a kap munkát, tehát 0,17*(1-x) = 0,17-0,17x lesz az, akik frissen kapnak munkát.


A kettő összege megadja, hány embernek van munkája.

0,97x + 0,17 - 0,17x = 0,8x + 0,17


A munkanélküliek száma:

1 - (0,8x + 0,17) = 0,83 - 0,8x


Tehát nincs elegendő adat, csak parametrikusan lehet megoldani az egyenletet.


I. Tegyük fel 100 emberből senkinek nincs munkája. Ekkor ennek a 0 darab embernek a 3%-a, azaz 0 ember veszíti el a munkáját, így 0 embernek marad munkája. A 100 munkanélküli 17%-a viszont kap munkát, azaz 17 ember. A végén 17 embernek lesz munkája, 83 munkanélküli lesz. A munkanélküliségi ráta 83%.


II. Tegyük fel 100 emberből mindenkinek van munkája. Ekkor a 100 embernek a 3%-a elveszíti a munkáját, tehát 97 embernek marad munkája. Az eredeti 0 darab munkanélkülinek a 17%-a, azaz 0 ember kap munkát, tehát a munkanélküliségi ráta 0,3% lesz.


III. Tegyük fel, 200 emberből a felének van munkája. A 100 dolgozó 3%-a elveszíti a munkáját, marad 97 dolgozó. A 100 munkanélkülinek a 17%-a kap munkát, ez 17 dolgozó. Összesen tehát 97+17=114 dolgozó lesz, tehát 200-114=86 munkanélküli. A munkanélküliségi ráta 86/200 = 43% lesz.

2018. febr. 12. 16:28
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem itt azt kell feltételezni, hogy a munkanélküliségi ráta állandó.

Azaz egyensúlyban vannak a munkájukat elvesztők és az éppen munkát találók.


x a teljes lakosság.

K a munkanélküliségi ráta.


x*K nem dolgozik.

x*(1-K) dolgozik.


x*(1-k)*0,03 kiesik a munkaerő piacról.

x*K*0,17 bekerül a munkaerő piacra.


x*(1-k)*0,03 = x*K*0,17


x kiesik.


(1-K)*0,03 = 0,17*K

0,03-0,03K = 0,17K

0,03 = 0,2K


K = 0,15


Tehát ha egy városban 10000 ember él.

1500 munkanélküli.

8500 dolgozik.


Akkor 3% elveszti a munkáját. Az 255 ember.

De 17% munkanélküli kap munkát. Az szintén 255 ember.

Vagyis a munkanélküliségi ráta állandó 15%.

2018. febr. 12. 18:41
 3/5 Kacsa Tibor ***** válasza:

2*Sü hozzászóló válaszát kicsit kombináltam a gazdasági mutatókkal, így sikerült kifejeznem a munkanélküliségi ráta nagyságát. Remélhetőleg logikailag és matematikailag is rendben van. Továbbá remélem, hogy átlátható azért nagyjából. De ha nem, akkor délután hazaérek és újra leírom lépésről lépésre.


[link]

2018. febr. 13. 10:40
 4/5 anonim ***** válasza:

Én úgy érzem, hogy a feladat ennyit követel meg:


Ma dolgozik x.


Holnap:

"

A kettő összege megadja, hány embernek van munkája.

0,97x + 0,17 - 0,17x = 0,8x + 0,17

"


A munkanélküliségi ráta állandó (azaz dinamikus egyensúly van)

x = 0,8x + 0,17

Ebből x=0,85

Munkanélküliek aránya 0,15.


De cáfoljátok meg, ha nem így van. :)

2018. febr. 13. 11:01
 5/5 Kacsa Tibor ***** válasza:

Ifjutitan


Ha azt feltételezzük, hogy a munkanélküliségi ráta állandó, akkor nekem tetszik. Egész elegáns megoldás :D


Bár mondjuk ezen az egy mondaton kívül nem tudunk semmit, úgyhogy így nehéz :/

2018. febr. 13. 11:20