Hogyan kell kiszámolni, van erre képlet?

Hány olyan pozitív egész szám van 100 millióig, amelyiknek a legkisebb prímosztója a 19?

2018. febr. 7. 00:57
 1/6 anonim ***** válasza:
36%

Az biztos, hogy 19*k alakú számokat keresünk. Ha elosztjuk a 100 milliót 19-cel, akkor első körben azt fogjuk tudni, hogy a 19 milyen számokkal lehet megszorozva; 100.000.000:19=~5.263.157, tehát 5.263.157 darab szorzatot kell vizsgálnunk. Ha a 19 a legkisebb prímtényező, akkor az 1, 2, ..., 5.263.157 számok legkisebb prímtényezője is a 19. A megoldáshoz úgy a legegyszerűbb eljutni, hogy kiszedjük közülük azokat, amelyekben a 2; 3; 5; 7; 11; 13; 17 megtalálható prímtényezőként. Ezeket szintén össze tudjuk szedni. A következő lépésben párosával keressük a prímtényezőket, vagyis azon számok számosságát, amelyek 2*3=6-tal, 2*5=10-zel, stb. oszthatóak. Következőnek hármasával, négyesével, ..., hetesével vizsgáljuk, hogy a prímszámokból képzett szorzatok hány számot osztanak. Ha ezeket mind összeszedtük, akkor a szitaformula szerint kivonhatjuk és hozzáadhatjuk a kapott számokat 5.263.157-ből/hez. Amit így kapunk, annyi szám van 100 millióig, amelyekben a legkisebb prímtényező a 19.


Ha esetleg valami nem világos, segítek még.

2018. febr. 7. 01:13
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Az első fele oké, de a második túl komplikált, összetett, sokféle ahhoz, hogy kiszámolhatnám!

Nem lehet egyszerűbben? Összevont képlet, vagy ilyesmi?

Pl. úgy nem lehet hogy a levonandók:

1/2+1/3-1/6 = 2/3 ;hozzáadom a köv. prím reciprokát, a szorzatukat kivonom

2/3+1/5-2/15 = 11/15

11/15+1/7-11/105 = 27/35

27/35+1/11-27/385 = 61/77

61/77+1/13-61/1001 = 809/1001

809/1001+1/17-809/17017 = 13945/17017

tehát 100 millióig: 5263157*(1-13945/17017) = 950133 ilyen szám van ?? vagy valami hasonló?

2018. febr. 7. 21:02
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy ez a reciprokos hozzáadom-kivonom számítás honnan jött, én nem látom bele, hogy jó lenne, ettől még persze lehet jó.


Lehetséges, hogy van ennél egyszerűbb megoldás is, azt szintén nem látom.


A leírásom szerint nincs más dolgod, mint összeszedni azokat a számokat, amelyek oszthatóak az előbb leírt pímtényezőkkel, illetve ezek szorzataival, az viszont egyszerűen kijön úgy, hogy az 5.263.157 számot elosztod a szorzatokkal, és a hányados alsó egészrészét veszed, például a 2*3*7=42-vel osztható számok 5.263.157:42=~125.313-an vannak.


Abban igazad van, hogy "sok" osztást kell így elvégezni (számszerűen 2^7=128-at), majd pedig a szitafromula szerint elvégezni a műveleteket (összeadod a páratlan számú prímtényezővel kapott számokat, és ebből kivonod a páros számú prímtényezővel rendelkezőeket), de teljes mértékben mechanikus számítások, a nagy részéhez számológépet használsz, tehát nem agyonbonyolított.


Még egyszer mondom, ettől még lehetnek más (akár sokkal egyszerűbb) megoldások is, én első körben ezt találtam, ráadásul ez a levezetés középiskolás szinten átlátható és levezethető (még ha sokáig is tart a számolás).


Persze azt sem ártana tudni, hogy milyen problémánál merült fel ez a kérdés, abból lehetne valamire következtetni.

2018. febr. 7. 23:05
 4/6 anonim ***** válasza:
Annyiban egyszerűsíthető a fenti megoldás, hogy ágrajzzal könnyen összeszedhetőek a szorzatok; ha szeretnéd, azt holnap megrajzolom.
2018. febr. 8. 00:32
 5/6 sharkxxx ***** válasza:
100000000/19 - 100000000/2/19 - 100000000/3/2/19 - 100000000/5/3/2/19 - 100000000/7/5/3/2/19 - 100000000/11/7/5/3/2/19 - 100000000/13/11/7/5/3/2/19 - 100000000/17/11/7/5/3/2/19 = 1551297
2018. febr. 8. 16:02
 6/6 anonim ***** válasza:
Az utolsó válasszal csak az a baj, hogy egy rakat számot több, mint 1-szer vett ki, tehát amit kapott, az egy alsó becslése az eredménynek.
2018. febr. 8. 19:31