3,82g mészkövet addig melegítünk, amíg teljesen át nem alakul égetett mésszé. Miután kihűlt, vizet adunk hozzá, amíg a keletkező oltott mészből 20°C-on telített oldat jön létre. 100g víz 20°C-on 0,185g oltott meszet old.

a, Mekkora a hevítés során a tömegvesztés?

b, Mekkora tömegű vizet kell adni az égetett mészhez a telített oldat létrehozásáig?



2018. jan. 15. 18:33
 1/3 A kérdező kommentje:
Legfeljebb Csütörtökre kell beadni
2018. jan. 15. 18:37
 2/3 anonim ***** válasza:

1. Az első mindig a reakcióegyenlet:


CaCO3 --> CaO + CO2


CaO + H2O --> Ca(OH)2


2. Ezeknél a számításoknál mindig át kell számolni a tömeget mólszámra (n)


n=m/M

M(CaCO3) = (40 + 12 +3* 16) g/mol

m(CaCO3)=3,82 g

n(CaCO3)= m(CaCO3) / M(CaCO3)

ebből kijön a n(CaCO3) ami a reakcióegyenlet alapján egyenlő: n(CO2) vel


3. Mennyi széndioxid távozik ?

m=n*M

M(CO2) = (12+32) g/mol

m(CO2) = n(CO2) * M(CO2) --> ez a tömegvesztesség


4.Mennyi víz kell az oltott mész keletkezéséhez ?

m(H2O) = n(H2O) * M(H2O)

M(H2O)= (2+16)g/mol

n mól CaCO3-ból n mól CaO keletkezik és ahhoz n mól víz kell

m(H2O) = n(CaCO3) * M(H2O)


5. Mennyi az összes oltott meszünk ?

A mólszám változatlan ( amúgy ez nagy szerencse ! )

m=n*M


M(Ca(OH))2 = 40+2*(16+1)

m(Ca(OH)2) = n * M(Ca(OH))2


6. Mennyi víz kell az oldatkészítéshez ?


Aránypárral számolva:


100 g víz beold 0,185 g meszet

X g víz beold m(Ca(OH)2) g meszet



X=100 * m(Ca(OH)2)/ 0,185


7. Mennyi víz kell összesen ?


az 5. és a 6. pontban kiszámolt vizek tömegét össze kell adni

2018. jan. 17. 09:53
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2018. jan. 17. 15:58