Tudnátok segíteni a fizikában?


1.kérdés: A víz fajhője 4200 J/kgC. 10 l víz 7 perc alatt 10 °C-kal lesz melegebb. Mekkora a főzőlap teljesítménye?

2.kérdés: Az 1kW teljesítményű főzölapon 1l víz 42 secundum után 10 fokkal lesz melegebb lesz melegebb 1kg vaskorong. Mekkora a vaskorong fajhője?

3.kérdés: 1 l gázolaj 100 l vizet 25°C-ról eljuttat 100°C-ra. Hány kg vashulladékot lenne képes olvadáspontig hevíteni?

Ezekben a feladatokban tudnátok segíteni? És letudnátok nekem vezetni? Válaszokat előre is köszönöm. :)



2018. jan. 14. 13:49
 1/9 anonim ***** válasza:

A teljesítmény az energiaváltozás és az idő hányadosa, P = W/t, jelen esetben Q/t. De mekkora az energiaváltozás?


Q = c * m * ΔT


De mekkora a tömeg? 10 l = 10 dm³. Tudjuk, hogy 1 dm³ víz tömege 1 kg, tehát 10 kg vizünk van.



P = Q / t = (c * m * ΔT) / t


c = 4200 J/(kg*K)

m = 10 kg

ΔT = 10 K

t = 7 perc = 420 s


A számolás a tied.

2018. jan. 14. 14:06
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2018. jan. 14. 14:16
 3/9 anonim ***** válasza:

3. feladat


Számítsuk ki először az energiaváltozást!

Q = c * m * ΔT


1 liter víz tömege 1 kg, tehát m = 100 kg

Q = c * m * ΔT = (4200 * 100 * 75) = 31500000 J = 31,5 MJ


A vas esetében:

Q = 315000000 J

c = 460 J/(kg*K) - ezt táblázatból lehet tudni

olvadáspont: 1538 C

A feladat nem írja, hány fokról melegítjük a vasat, én 25 fokról fogom, tehát ΔT = 1513 K


A fenti képletet átalakítva ezt kapjuk:

m = Q / c / ΔT = ?


A számolás a tied.

2018. jan. 14. 14:17
 4/9 anonim ***** válasza:

Javítás:

A vas esetében Q = 31500000 J

2018. jan. 14. 14:19
 5/9 anonim ***** válasza:

2. kérdés


A rezsó a vaskorongot és a vizet is melegíti. P = Q/t, azaz

Q = P * t = 1 kW * 42 s = 1000 W * 42 s = 42000 J


Számítsuk ki a víz hőváltozását! 1 l víz tömege 1 kg.

Q = c * m * ΔT = 4200 J/(kg*K) * 1 kg * 10 K = 420000 J


Tehát valami nem jó, mert a víz energiaváltozása nem lehet nagyobb, mint a rezsó által végzett munka.

2018. jan. 14. 14:28
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ :):):):) Nagyon sokat segített (Ment a zöld kéz mindenhova)
2018. jan. 14. 14:38
 7/9 anonim ***** válasza:

Pedig elrontottam a második feladatot, bár továbbra sem stimmel.


A 2. feladatban a víz hőváltozása (4200 * 1 * 10) J = 42000 J


Ez pont annyi, mint amekkora munkát végzett a rezsó. Nem értem, hogy jön ide a vaskorong, szerintem valami nem stimmel ezzel a feladattal.

2018. jan. 14. 14:45
 8/9 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Utolsónak:


Szerintem jó a feladat csak kissé félreérthetően van megfogalmazva. A +10C a vaslapra vonatkozik, így már ok lesz.

Evíz=c1*m1*dT1

Evas=c2*m2*dT2 Ahol dT2=10+dT1


Az összes energia meg P*t,

P*t=Eviz+Evas


Kell még egy egyenlet, mert két ismeretlen van, de csak 1 egyenlet. A kérdés az, hogyan oszlik el a befektetett energia a vaslap és a víz között.


Szerintem ezt akarják kérdezni, de lehet tévedek nem én írtam a feladatot! :-)

2018. jan. 15. 10:51
 9/9 A kérdező kommentje:

Nekem azt hiszem megvan! :)

P-1kW-1000W

m- 1kg

t- 42s

^T- +100°C

Cvas- ?- Q/m*^T

I. lépés- Q=p*t=1000W*42s=42000J(watt/sec)

II. lépés- Cvas=Q/m*^T=4200J/kg°C*100°C=420J/kg°C

Számítások szerint 420J/kg°C a vas fajhője, de szerintem a valós fajhő ennél több, (ez csak egy feladat) :D Ez egyébként jó? /Mindenkinek köszönöm a segítségét :):):)

2018. jan. 15. 21:04