12. osztályos geometria, trapéz területe, magassága. Hogy számolom ki?


Egy gyakorló feladatot nem tudok megoldani.

Alapok: 20 cm, 60 cm.

Másik két oldal: 13 cm, 37 cm

Szögek nincsenek megadva.

A területre és a magasságra lenne szükségem. Nem húrtrapéz.


Köszi!


2018. jan. 13. 13:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez egy beugratós feladat.

Nincs ilyen trapéz, mert 3 oldal összege nem nagyobb ,mint a 4.


Ha felrajzolod az ABCD trapézt.

AB legyen a 60.

Ez a legrövidebb út A és B között (egyenes)

Tehát az AD+DC+CB útnak hosszabbnak kell lennie, de itt.

13+20+37 szintén 60.

2018. jan. 13. 14:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Ja bocs, benéztem, 3 oldal összege nem 60, hanem 70.

Mindjárt leírom a jó választ :)

2018. jan. 13. 14:06
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen a trapéz magassága m.

C és D pont vetülete az AB oldalra Tc és Td


Kaptál két derékszőgű háromszöget, amire felírható a Pithagorasz tétel:


13^2 = m^2+x^2

37^2 = m^2+(40-x)^2


Kivonva egymásból:

37^2-13^2 = (40-x)^2-x^2

Ebből x kiszámolható:


1200=1600-80x

80x = 400

x=5


Visszahelyettesítve:

13^2 = m^2+5^2

m=12.


T = (a+c)/2*m

T=(20+60)/2*12 = 480 cm^2

2018. jan. 13. 14:10