Hány Celsius fokkal melegszik fel a 100kg tömegű vasdarab, ha 50m magasról leesik és mechanikai energiájának 80%-a növeli a hőmérsékletét? A vas fajlagos hőkapacitása 465 J/kg*C (Celsius fok? Valaki átláthatóan letudná vezetni?

Fizika

2018. jan. 4. 17:46
 1/2 anonim ***** válasza:

A helyzeti energiája 50m magasan:

E(h) = m*g*h

Ez alakul át mozgási energiává. És annak a 80% fordítódik hőmérséklet emelésre.

E = 0,8*m*g*h


Másrészt:

E = m*c*delta T


Egy egyenletbe írva a kettőt:


0,8*m*g*h = m*c*delta T


delta T = c /(0,8*g*h)


delta T = 465 / (0,8*10*50)=465 / 400 = 1,16 K

2018. jan. 4. 20:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!
2018. jan. 10. 17:00