Fizika, tudja ezeket a kérdéseket?


Indukálódik-e feszültség a karóra fém másodpercmutatójában a Föld mágneses tere hatására?

Lehet-e az indukált feszültség egyenfeszültség?

Két egymással párhuzamos vezetőben ugyanakkora váltakozó áram folyik. Taszítják vagy vonzzák egymást a vezetékek?



2018. jan. 2. 11:15
 1/6 anonim ***** válasza:
55%

Nem, de végig tudom gondolni őket, és ki tudom rájuk találni a választ.


Szabad érdeklődnöm, hogy Ön tudja-e a válaszokat? Tehát most a mi tudásunkat kívánja felmérni, vagy pedig az Ön sajátját kiegészíteni?

2018. jan. 2. 13:14
 2/6 A kérdező kommentje:
:DD
2018. jan. 2. 14:57
 3/6 anonim ***** válasza:

"Fizika, tudja ezeket a kérdéseket?"

Miután kiírtad igen, tudom!

A válaszokra meg ott a google!

2018. jan. 2. 15:09
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

Az unipoláris dinamónál egyenfeszültség indukálódik. Egy oldal Budó - Kísérleti fizika II. c. könyvéből:

[link]

2018. jan. 2. 17:07
 5/6 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a föld mágneses tere merőlegesen döfi a karóra síkját (B lefele mutat). A mutató pontjainak sebessége függ a tengelytől mért távolságtól, de szögsebességük azonos: ω = v*r. A mutató hossza legyen l. A v sebesség mutasson a síkból kifelé!

Ebben az esetben a sebesség (amely nagysága persze pontonként különbözik) minden pillanatban merőleges B-re! A Q töltésre ható erő: F = Qv × B, nagysága a középponttól r távolságban: |F(r)|= QvB = QωrB, a jobbkéz-szabálynak megfelelően a mutató vége felé mutat.

Vezessük be az E(r) = |F(r)|/Q térerősséget, és integráljuk 0-tól l-ig dr szerint, és megkapjuk az indukált feszültséget (abszolút értékét)! ("A fém integrálja a teret.")

Ekkor |U| = Bl^2ω/2 adódik. Ez nem függ az időtől, tehát egyenfeszültség.

2018. jan. 4. 12:12
 6/6 anonim ***** válasza:

Hasonló (ugyanerre) az eredményre jutunk, ha az |U| = d(BA)/dt = B*dA/dt képletből indulunk ki!

Ekkor egy dφ szöggel elforgatott mutató egy dA-nyi felületet "súrol". Ennek nagysága úgy aránylik a kör területéhez, mint dφ a 2π teljes középponti szöghöz! Tehát dA = l^2dφ/2.

Helyettesítsünk be: |U| = B*dA/dt = Bl^2/2 * dφ/dt, ahol dφ /dt pontosan a mutató ω szögsebessége!

Vagyis |U| = Bl^2ω/2. (És még integrálni se kellett!!!) :)

2018. jan. 4. 12:24