Hogy megis értsem, ne kelljen bemagolni.2017. dec. 18. 16:51
1/1 Tom Benko válasza:
Ha távolabb kering a bolygó, hosszabb ideig tart a keringés. Ezt egy nagyon lassan divergáló függvény írja le, méghozzá a T\sim a^{\frac{2}{3}}. Maga az összefüggés a gravitációs törvényből levezethető, körpályára gondolva akár középiskolás matekkal is.
Gondoljunk ugyanis arra, hogy a körpályán keringéshez centripetális erő kell, ez jelen esetben a gravitáció:
F_{cp}=F_{gr}
A T keringési idejű, r sugarú pályán a centripetális erő
F_{cp}=\frac{4\pi^2mr}{T^2}
A csillagtól r távolságra a gravitációs erő
F_{gr}=\frac{\gamma mM}{r^2}
Ezeket beírva kapjuk:
\frac{4\pi^2mr}{T^2}=\frac{\gamma mM}{r^2}
A bolygó tömege kiesik, (rT)^2-tel beszorozhatunk
4\pi^2r^3=\gamma MT^2
Átrendezve
\frac{4\pi^2}{M}r^3=T^2
A törtet K-val jelölve
Kr^3=T^2, azaz
T=\sqrt{Kr^3}