Hogy álljak hozzá az érvelő fogalmazáshoz?
Én bevezetésként röviden elmagyaráznám az alapszituációt, milyen könyv, milyen versenyéről van szó, majd átvezetném egy-két mondattal az érveléshez. Nem olvastam a könyvet, úgyhogy nem tudom, mi a téma, de valami olyasmivel pl el lehet intézni, hogy a történtek fényében kérdéses, hogy valóban megérte-e. Ezután bemelegítésként fel lehet hozni röviden egy-egy különösebb kifejtést nem igénylő állítást minkét oldalról.
Az érvelő fogalmazásnál mindenképp érdemes választani, hogy te most az adott téma mellett, vagy ellen érvelsz. Ha ez megvan, össze lehet szedni a pro és kontra érveket, én egy kis táblázatban szoktam őket gyűjtögetni. Ha ez megvan, akkor fel lehet fűzni az érveket. Jól bevált séma, hogy először azzal kezdesz, ami mellet érvelsz. Szép sorban felsorakoztathatod az érveket, leggyengébbtől a legerősebbig, de fontos hogy a legerősebbet tartogasd későbbre. Ezután jöhet egy újabb rész, ahol felhozod az ellenérveket, amiket megcáfolsz, amennyire tudsz - ha esetleg olyan témáról van szó, ahol pusztán érv-ellenérv párok vannak, ez a kettő összeolvasztható. Ezután zárásként elsütheted a fő érvedet, befejezésképpen pedig írhatsz még egy nagyon rövid összefoglaló bekezdést, amiben megerősíted, hogy milyen konklúzióra jutottál.
Ez egy abszolút használható séma, nagyjából bármilyen érvelő fogalmazás/esszé megírásához. Nyilván vannak más technikák is, de szerintem talán ez az egyik legegyszerűbb, a továbbiakhoz némi kísérletezéssel és gyakorlással el lehet jutni - általában a tankönyvekben is szokott lenni néhány tanács.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!