SOS! Kémia! Eddig jó a feladat?


Egy gázelegy térfogat %-os összetétele:

20% N2

60% H2

20% NH3



Add meg a gázelegy


• átlagos moláris tömegét ( ) 20*14*2 + 20*2*1+60*(14+3)= 1620. M=m/n

1620/100= 16,2 g/mol

• levegőre vonatkoztatott relatív sűrűségét ( levegő = 29 g/mol) d=Pgáz/Plevegő=Mgáz/Mlevegő 16,2/29=0,558 g/mol


• tömeg %-os összetételét! Ezt nem tudom, hogyan kéne?



2017. dec. 16. 11:41
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

> „20*14*2 + 20*2*1+60*(14+3)= 1620”

Itt nem 60-as szorzóval kéne szerepeljen a 2*1, és 20-assal a (14+3)? De lehet az is, hogy a feladatot másoltad rosszul. Amúgy a számolás jó.


> „Mgáz/Mlevegő 16,2/29=0,558 g/mol”

Itt csak az a baj, hogy (egyrészt nem biztos, hogy az előző feladatból jó eredményt hoztál tovább) az Mgáz az valami x g/mol, az M levegő pedig valami y g/mol. A kettő hányadosa

(x g/mol)/(y g/mol)

lesz, így ebből a g/mol kiesik. Tömörebben: a relatív sűrűségnek NINCS mértékegysége.


> „tömeg %-os összetételét!”

Itt számold ki valami egységnyi mennyiségű (például 1 mol) gáz tömegét, és azzal oszd el, hogy mekkora a benne levő nitrogén, hidrogén és ammónia tömege.

Ugye 1 mol ilyen az 16,2 g (ha jól számoltál), abban 0,2 mol nitrogén van, annak a tömege 28*0,2 gm a nitrogén tömegszázalékos aránya így 28*0,2/16,2 lesz.

2017. dec. 16. 12:25
 2/20 anonim ***** válasza:

> „Amúgy a számolás jó.”

Helyett: a módszer jó.

2017. dec. 16. 12:26
 3/20 anonim ***** válasza:

Szerintem: 0,2*28+0,6*2+0,2*17=10,2 g/mol


10,2/29=0,35


A tömeg%-ot meg szerintem úgy, hogy veszel pl. 1 mol gázelegyet, amiben lesz 0,2 mol N2, 0,6 mol H2 és 0,2 mol NH3. Ezekből a moláris tömeg segítségével kiszámolod a tömegeket, összeadod és úgy a százalékot mind a háromra felírhatod.

2017. dec. 16. 12:30
 4/20 anonim ***** válasza:

> „Szerintem: 0,2*28+0,6*2+0,2*17=10,2 g/mol”

Szerinted. Szerintem az is lehet, hogy a feladatban 20% N2, 20% H2 és 60% NH3 szerepel, és akkor jó a számolás.

2017. dec. 16. 12:33
 5/20 anonim ***** válasza:
Én azt vettem, ahogyan az alapadatokat felírta.
2017. dec. 16. 12:34
 6/20 anonim ***** válasza:
Igen. De a feladatot félreírni pontosan ugyanannyiból tart, mint a megoldást.
2017. dec. 16. 12:41
 7/20 anonim ***** válasza:
Csak észreveszi, hogy rosszul írta fel az egyiket vagy sem.
2017. dec. 16. 12:44
 8/20 A kérdező kommentje:
A feladatban így szerepeltek a százalékos arányok, megnéztem, nem írtam el. Egyébként köszönöm a válaszokat.
2017. dec. 16. 15:39
 9/20 A kérdező kommentje:
Amúgy igen, rosszul helyettesítettem be, köszönöm az észrevételt.
2017. dec. 16. 15:40
 10/20 A kérdező kommentje:

• átlagos moláris tömegét ( ) 20*14*2 + 20*(14+3)+60*2*1= 1020. M=m/n

1020/100= 10,2 g/mol

• levegőre vonatkoztatott relatív sűrűségét ( levegő = 29 g/mol) d=Pgáz/Plevegő=Mgáz/Mlevegő 10,2/29=0,351


• tömeg %-os összetételét! 1 mol 100%


Nitrogén 0,2 mol 20% m=n*M m=0,2*28= 5,6g

Hidrogén 0,6 mol 60% m=2*0,6=1,2g

NH3 0,2 mol 20% m=17*0,2=3,4g

tömeg%=m.o.a./m.o.*100=5,6/10,2*100=54,901 Így kellene?

2017. dec. 16. 16:16
1 2