Megoldanátok ezt lécci?

Cramer szabállyal old meg.

6x+8y-2z=9

-x-2y+7z=5

5x+7y-9z=3

(detA,dx,dy,dz?)


2010. jún. 2. 18:33
 1/3 Walter_Dornberger ***** válasza:

tessék felírni az egyenlet determinánsát


D: 6 8 -2

-1 -2 7

5 7 -9


Dx:

9 8 -2

5 -2 7

3 7 -9


asszem det(dx)/det(D) = x


És a konstansokat mindíg abba az oszlopba kell behelyettesíteni amire kíváncsi vagy.

A det() értéket pedig egy tetszőleges sor vagy oszlop sterint kifejtve ( "bástya-szabály") lehet megkapni.


Bástya szabály:

Az illető pozicióra tett básty által nem ütött mezők adnak egy aldeterminánst (2*2) amit már átló szerint ki lehet fejteni.

A kifejtés szerinti pozició előjelét is figyelembe kell venni!

hjará

2010. jún. 2. 20:06
 2/3 A kérdező kommentje:
de nem tudod hogy mi az erdemény a dx-nek dy-nak dz-nek????
2010. jún. 2. 20:58
 3/3 Walter_Dornberger ***** válasza:

leírom Dxet kifejtve a bástya szabály szerint, a bástya a felső soron megy végig:

az aldeterminánsok:


D1: -2 7

7 -9

értéke: -2*-9-(7*7)azaz 18-49 =-21

D2: 5 7

3 -9

értéke 5*-9-(3*7) azaz -45-21 = -66

D3: 5 -2

9 7

értéke 5*7-(-2*9) azaz 35+18 = 53


a kifejtés az első sor szerint

(+1) * 9 *d1 + (-1)* 8*d2 +(+1)*-2*d3 = 9*-21+8*66-2*53=-189+528-106=233


Régen volt , és nem vagyok biztos magamban , remélem nem számoltam el valahol egy előjelet.

2010. jún. 3. 08:46