Nem tudom megoldani ezt az egyenletet √5-x+3=x. ( gyökjel alatt van az 5-x csak nem tudom hogy kell csinálni nagyobb gyökjelet.) Akárhányszor próbálom megcsinálni nem jó szám jön ki.

2017. dec. 10. 15:32
 1/6 anonim válasza:
photomath
2017. dec. 10. 15:38
 2/6 anonim ***** válasza:
Mi jött ki?
2017. dec. 10. 15:38
 3/6 anonim ***** válasza:

A bal oldal értelmezési tartománya az 5-nél nem nagyobb számok halmaza, azaz x <= 5.

A másik, amit érdemes megnézni, hogy a bal oldal csak 3-nál nagyobb vagy egyenlő tud lenni, emiatt a jobb oldalnak is nagyobb egyenlőnek kell lenni 3-nál, azaz x >=3 (ugye most a jobb oldal az x).

Szóval a [3, 5] intervallumon kell a megoldásokat keresni.


Na most, vonjunk le 3-at:

gyök(5 – x) = x – 3,

négyzetre emelve

5 – x = x^2 – 6*x + 9,

x^2 – 7*x + 4 = 0,

x1 = 2, ez nem lehet, mert nem passzol az értékkészlet miatt,

x2 = 4, ez pont a [3, 5] intervallum közepe, tehát jó lesz.


Próbáljuk ki:

A bal oldal: gyök(5 – 4) + 3 = gyök(1) + 3 = 1 + 3 = 4.

A jobb oldal: 4.

Stimmel.

2017. dec. 10. 15:45
 4/6 anonim ***** válasza:

X=4


√5-x pozitív szám kell legyen, ez csak 5-4 esetében igaz

1+3=4

2017. dec. 10. 15:49
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2017. dec. 10. 15:57
 6/6 tatyesz ***** válasza:

"nem tudom hogy kell csinálni nagyobb gyökjelet"


Nem kell nagyobb gyökjelet írni. Tedd zárójelbe azt, ami a gyökjel alatt van:

√(5-x)

2017. dec. 11. 12:33