Fonálra felfüggesztett,4 cm átmérőjű gömb olajba merül. Mennyi a kiszorított olaj tömege, ha az olaj sűrűsége 0,9 kg/m^3. Illetve mennyi a gömb anyagának sűrűsége, ha a gömböt levegőben másfélszer nagyobb erővel kell tartani, mint olajban?

a megoldás: 30,14 g és 2700kg/m^3.. csak a megértéssel van problémám :(
2017. nov. 30. 11:44
 1/2 anonim ***** válasza:

A gömb térfogata:

V = 4r³π / 3 = 4 * 8 cm³ * 3,14 / 3 = 33,510 cm³


Az olaj sűrűsége 0,9 kg/dm³ (te tévesen adtad meg) = 0,9 g/cm³


A kiszorított olaj tömege:

m = ϱ * V = 0,9 g/cm³ * 33,510 cm³ = 30,159 g


Ha a gömb teljesen elmerül az olajban a felhajtóerő:

F = m * g = (0,030159 * 9,81) N = 0,29586 N


Jelöljük a levegőben lévő súlyt Fs-sel! Ekkor felírhatjuk, hogy:

Fs = 1,5 * (Fs - 0,29586 N)

Fs = 1,5 Fs - 0,44379 N

-0,5 Fs = -0,44379 N

Fs = 0,88759 N


Ebből a golyó tömege:

m = Fs / g = (0,88759 / 9,81) kg = 0,09048 kg = 90,48 g


ϱ = m / V = 90,48 g / 33,510 cm³ = 2,7 g/cm³ = 2700 kg/m³

2017. nov. 30. 12:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen
2017. dec. 1. 07:00