200 g 10,0 tömeg%-os réz-szulfát-oldat előállításához hány g CuSo4*5H2O-ra és mennyi desztillált vízre van szükség?2017. nov. 18. 11:06
1/1 anonim válasza:
Keverési egyenlettel csodálatosan megoldható.
Első körben tudnunk kell a kiindulási kristályvizes só (CuSO₄*5H₂O) tiszta CuSO₄ hatóanyag-tartalmát. Ennek kiszámításához elosztod a vízmentes CuSO₄ moláris tömegét a kristályvizesével (CuSO₄*5H₂O). [Valamint mivel százalékérték, szoroznunk kell a végén 100-zal]
w(kris só) = 159,5 / 249,5 * 100 = 63,93 %
Írjuk is a keverésibe az ismert adatokat; [In general: m₁*w₁ + m₂*w₂ = w₃(m₁+m₂)]
m₁*63,93 + m₂*0 = 10*200 ---> A kiindulási oldat 2. tagja (desztvizes) kiesik, mivel 0%-os az oldott anyag-tartalma;)
m₁*63,93 = 10*200
Ebből m₁ = 31,28g (CuSO₄*5H₂O = kris.só) és 200-31,28g = 168,72g desztillált vízre van szükség.