Van-e olyan összetett szám/számok, aminek/amiknek páratlan számú osztójuk van? Fontos!


#Szám matek összetett szám
2017. nov. 16. 18:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen van, sőt mi több, végtelen számú ilyen összetett szám van.
2017. nov. 16. 19:08
 2/4 anonim ***** válasza:
55%
Most az egészek vagy a pozitív egészek körében kérdezed?
2017. nov. 16. 20:07
 3/4 2*Sü ***** válasza:

Vegyük mondjuk a 12-t. Ha ez osztható 2-vel, akkor osztható 12/2=6 -al is. Ha osztható 3-al, akkor osztható 12/3=4-el is. Nyilván mivel osztható 1-el, osztható 12/1=12-vel is. Minden osztóra jut egy pár, hiszen ha


n = a * b


Akkor n osztható lesz a-val, és b-vel is?


Mikor lehetne egy számnak páratlan osztója? Egyetlen ilyen eset van, mikor a=b. Ekkor


n = a*b

n = a*a

n = a²


Mondjuk ugye 25 esetén ha osztható 5-el, akkor osztható 25/5=5-el is, csakhogy ez nem két különböző szám.


Ergo minden négyzetszámnak páratlan számú osztója van. Minden nem négyzetszámnak páros számú osztója van.

2017. nov. 16. 20:15
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi!
2017. nov. 16. 20:38