2017. nov. 15. 13:49
1/2 anonim válasza:
A kör átmérője maga az átfogó. Két befogó ismert. Piagoras
a többi már meg is van.
2/2 anonim válasza:
Thallesz tételének értelmében a deréksögű háromszög köréírható körének átmérője a háromszög átfogója, tehát csak annyi a dolgunk, hogy kiszámoljuk Pitagorasz tételével az átfogó hosszát, majd az eredményt osztjuk; ha az átfogó c, akkor:
10^2 + 7^2 = c^2, ennek megoldása gyök(149)=c, tehát gyök(149) cm hosszú az átfogó, így a kör átmérője. Ennek felle a kör sugara, vagyis gyök(149)/2 cm. Ez az alak még szépíthető egy kicsit a gyökvonásra vonatkozó azonosságok szerint; =gyök(149)/gyök(4)=gyök(149/4)=gyök(37,25), tehát pontosan ennyi cm a kör sugara, igény szerint lehet kerekíteni, például ~6,10 két tizedesjegy pontossággal.