Ha van pl. <a_n> sorozat ahol a_n= 2n^2+2+n-1 akkor a torlódási pontok/pont az maga a határértékei az 2n^2-nek a 2-nek és a n-1-nek? A torlódási pont az az a pont aminek az E környezetében végtelen sok sorozatelem megtalálható. De akkor a határértékek azok pontosan ilyen pontok nem?

2017. nov. 11. 16:35
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

Ami sorozatot írtál, annak nincs se határértéke, se torlódási pontja. Annak végtelen a határértéke, szóval nem konvergens.


Sok esetben a határérték meg a torlódási pont ugyanaz. Viszont vannak olyan sorozatok, amiknek vannak torlódási pontjai, de nincs határértéke. Pl nézd ezt a sorozatot:

a_n = (-1)^n · n/(n+1)


a₁ = -1/2

a₂ = 2/3

a₃ = -3/4

a₄ = 4/5

a₅ = -5/6

stb.

(Ha a páros n-eket nézzük, azok +1-hez tartanak, ha meg a páratlanokat, azok -1-hez.)

Ennek a sorozatnak két torlódási pontja is van, a +1 valamint a -1, hisz mindkettő környezetében van végtelen sok elem, de nincs határértéke.

2017. nov. 11. 23:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. nov. 13. 19:38