Üdv, ha valaki tud, kérlek gyorsan segítsen a matek háziban? (Algebra)


1) Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 8. Ha számjegyeit felcseréljük, és az így kapott kétjegyű számból kivonjuk az eredetit,18-at kapunk. Melyik ez a szám?

2) Egy kétjegyű szám jegyeinek összege 10. Ha a számjegyeit felcseréljük, az új szám az eredeti háromszorosánál 2-vel kisebb lesz. Melyik ez a szám?



2017. nov. 9. 18:27
 1/5 anonim ***** válasza:

a+b=8

10a+b-10b-a=18


a+b=10

10b+a=3(10a+b)-2

2017. nov. 9. 18:48
 2/5 anonim ***** válasza:

a + b = 8

10b + a - (10a + b) = 18


A második egyenletet rendezve:

10b + a - 10 a - b = 18

9b - 9a = 18

b - a = 2

b = a + 2


Ezt helyettesítsd be az első egyenletbe!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


a + b = 10

10b + a = 3 * (10a + b) - 2


A második egyenletet rendezve:

10b + a = 30a + 3b - 2

7b + a = 30a - 2

7b = 29a - 2

b = (29/7)a - 2/7


Ezt helyettesítsd be az első egyenletbe!

2017. nov. 9. 19:01
 3/5 anonim ***** válasza:

Hali :)


1)


legyen az első számjegy X, a második 8-X


ekkor az eredeti számban van X db 10-es és 8-X db 1-es, tehát fel tudod írni így a számot:

10X+(8-X)


ha felcseréled a számjegyeket ez a szám jön ki:

10(8-X)+X


tudod, hogy a kapott szám s az eredeti szám különbsége 18, így fel tudsz írni egy egyenletet:


10(8-X)+X-(10X+(8-X))=18

80-10X+X-10X-8+X=18

-18X+72=18

18X=54

X=3


a második számjegy:

8-3=5


a keresett szám: 35


2)


ezt ugyan úgy kell megoldani, mint az előzőt


első számjegy legyen X


a második számjegy: 10-X


az eredeti szám értéke:

10X+10-X


ha felcseréljük a számjegyeket:

10(10-X)+X


az eredeti szám háromszorosa -2 a felcserélt számjegyű szám


(10X+10-X)*3-2=10(10-X)+X

(10X+10-X)*3-2=100-10X+X

(9X+10)*3-2=100-9X

27X+30-2=100-9X

36X=72

X=2


a második számjegy:

10-2=8


a keresett szám tehát a 28

2017. nov. 9. 19:01
 4/5 anonim válasza:

1)5;3 53-35=18

2)2;8 28*3-2=82

2017. nov. 9. 19:06
 5/5 A kérdező kommentje:
Azta köszi a megoldásokat. Nagyok vagytok:D
2017. nov. 9. 21:30