Hogyan kell kiszámolni ezta komplex számos feladatot számológép nélkül?


Például egy ilyet:


Algebrai alakban:


(3-3i)^9 =?


Addig megvan hogy lesznek olyan számok, hogy:


(X*a^9 + Y*a^8b + Z*a^7b^2+...... G*b^8)

De mégis honnan kellene tudnom hogy mennyi szám lesz az X,Y,Z,G stb?


Rendben van, hogy X = 8 alatt 8 = 1

de például Y= 8 alatt a 7, Z = 8 alatt a 6.

Ilyenkor mégis mit csináljak zh-n/vizsgán? Rajzoljak pontokat a papírra és számoljam hányféleképpen tudom bekarikázgatni őket? :D


Van erre valami egyszerűbb szabály, vagy valami?



2017. nov. 7. 21:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Átírod trigonometrikus alakba és úgy már gyerekjáték a hatványozás.


z = r*(cos fi + i*sin fi)


z^9 = r^9 *(cos (9fi) + i * sin (9fi))


Aztán visszaírod, ha azt kéri a feladat.

2017. nov. 7. 21:56
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszöntem. :D
2017. nov. 7. 22:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Én is ezt akartam mondani:

[link]

2017. nov. 7. 22:34
 4/5 anonim ***** válasza:

"mégis honnan kellene tudnom hogy mennyi szám lesz az X,Y,Z,G st"

Na jó, de miből áll megkeresni a kiszámításai szabályát az "x alatt y" utasításnak?

[link]


Hát, nem tudom, hogyan ezt a trigonometrikusat számológép nélkül általánosan kiszámolni, mert az adott példánál éppen menne a szöges függvény, mivel 45 fok, de bármilyen szögnél...

2017. nov. 7. 22:43
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát igen, érdekes... :D

Csak reménykedni tudok, hogy nem fogunk tök random szögeket kapni...

2017. nov. 7. 23:49