Geometria, konvex négyszög?


Az ABCD konvex négyszög AB oldalának felezőpontja P,BC oldalának felezőpontja Q,CD oldalának felezőpontja R,DA oldalának felezőpontja S.P merőleges vetülete a QS szakaszon T, R merőleges vetülete a QS szakaszon U.


A)Bizonyítsd be, hogy az APTS,PBQT,QCRU,RDSU négyszögekből ̈osszeállítható egy téglalap.


B) Fejezd ki az ABCD területét a QS, a PT ́es az RU szakaszok hosszával.



2017. nov. 2. 23:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Át kell pakolni az elemeket.


Leteszed a CRUQ-t mondjuk.

CQ oldala és a TPQB-nek a QB oldala egyforma hosszú és egyirányú, hiszen a CB szakaszt feleztük el.


Így a TPQB-t hézagmentesen mellé tudod illeszteni.

Utána emellé oda tudod rakni a APTS-t, mert AP és PB az AB oldal felezésével jöttek létre.


Ha lerakod mind a négyet, akkor egy hézagmentes négyszöget kapsz.


Mivel T és U pontok merőleges vetületek, ezért az így kapott négyszög mind a 4 szöge derékszög, tehát téglalap.


B)


Mielőtt folytatod az olvasást a téglalapot rajzold le!!!


Ennek a téglalapnak a területe azonos az eredeti négyszüg területével.


T = (RU+RU)*(TQ+UQ)


TQ+UQ-t még át kell alakítani.


Mivel a téglalap szemközti oldalai egyforma hosszúak, ezért

TQ+QU = TS+SU


Mindkét oldalhoz hozzáadok SU-t és TQ-t:


TQ+QU + (SU+TQ) = TS+SU+ (SU+TQ)


2*TQ+(QU + SU) = (TS+TQ)+2*SU

2*TQ+QS = QS+2*SU


TQ = SU

és emiatt TAS = UQ


Vagyis a téglalap másik oldala:

(TQ+UQ) = QS


T = 2* RU * QS


Mellékesen RU = TP, tehát így is írható:

T = 2*TP * QS

2017. nov. 3. 00:11