Hol van egy félkörlap súlypontja? Hogyan kell kiszámolni, a levezetésre gondolok nem a konkrét képletre, mert azt megtaláltam.


#matematika #fizika #nyomaték #súlypont #elsődleges nyomaték #félkörlap
2017. nov. 1. 21:37
 1/9 anonim ***** válasza:
50%

Ha mondjuk ismered két különböző súlyvonalának helyzetét, akkor a metszéspontjuk a súlypont. :)


Mivel szimmetrikus alakzat, ezért a szimmetriatengely egyben súlyvonal is, úgyhogy már csak egy másik súlyvonalat kell keresned... :)

2017. nov. 1. 22:08
 2/9 anonim ***** válasza:

A Papposz-Guldin tétellel lehet jól kiszámolni.

Ez azt mondja, hogy ha egy síkidomot a térben körbeforgatunk egy tengely körül, akkor a keletkező forgástest térfogata egyenlő a síkidom területének, és a súlypontja által bejárt görbe ívhosszának a szorzatával.

Ha most a félkört a határoló átmérője körül megforgatunk, akkor egy gömböt kapunk. Emiatt:

4R^3*Pi/3=[R^2*Pi/2]*[2*Pi*x]

ahol x a súlypont távolsága a tengelytől.

Ebből kijön, hogy x=R*4/(3Pi)

2017. nov. 2. 10:18
 3/9 Tom Benko ***** válasza:
Többféleképpen is le lehet vezetni. Milyet kérsz?
2017. nov. 3. 01:02
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat
2017. nov. 3. 10:14
 5/9 A kérdező kommentje:
Hogy lehet többféleképpen? Valami egyszerűbb levezetésre gondoltam
2017. nov. 3. 10:15
 6/9 anonim ***** válasza:

A fentinél nincs egyszerűbb, csak bonyolultabb.

Polárkoordinátákkal felírva egy kettős integrált kell meghatározni...

2017. nov. 3. 20:40
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
Vagy közelítéssel.
2017. nov. 5. 20:39
 8/9 A kérdező kommentje:
Közelítéssel mi lenne a megoldás?
2017. nov. 13. 08:11
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Nagyjából ugyanaz, csak a \pi nem látszana.
2017. nov. 14. 01:37