Kémia?! Erős savak és bázisok reakciói. (egy feladat)

NAHCO3-NA2CO3 keverék 1g-ját 200cm3 1-es PH-jú sósavban oldunk, melynek kémhatása -gyakorlatilag változatlan térfogatban- 1,9-es PH-ra nő eközben. Határozzuk meg a kiindulási keverék tömeg-és mólszázalékos összetételét!

2017. okt. 17. 21:04
 1/2 bongolo ***** válasza:

A mosószóda (Na₂CO₃) reakciója sósavval attól függ, hogy mik a mol-arányok. Ha kevés a sósav (mondjuk csöpögtetjük a sósavat), akkor a mosószódából először szódabikarbóna (NaHCO₃) lesz, és csak amikor már 1:1 fölé nő a mol arány, akkor kezd a szódabikarbóna reagálni a sósavval.


Ha sok a sósav, mint most is (a sósavba öntjük a többit), akkor viszont ilyen reakciók lesznek:

Na₂CO₃ + 2 HCl = 2 NaCl + H₂O + CO₂       [ehhez kell egyébként az 1:2 mol arány, ami most bőven megvan]

NaHCO₃ + HCl = NaCl + H₂O + CO₂


Most olyan sok sósav van, hogy a keverék teljesen reagál vele, hisz a reakció után is még erős sav maradt (1,9 pH).


Ha a szódakeverékben van x mol mosószóda és y mol szódabikarbóna, akkor a fenti reakcióegyenletek szerint 2x+y mol HCl kellett a reakcióhoz.


A sósav kezdeti pH-ja 1,1, ami azt jelenti, hogy 10^(-1,1) mol/dm³ a hidrogén-ion koncentráció (valójában az oxónium-ion koncentráció, de ez most mindegy, a mol szempontjából ugyanaz). Mivel a sósav teljesen disszociál (mert erős sav), ezért ez a koncentráció mind a HCl-ből jön. Vagyis a 200 cm³ = 0,2 dm³ oldatban van 0,2·10^(-1,1) mol HCl.


A folyamat végén pedig lesz 0,2·10^(-1,9) mol HCl. Tehát ennyi HCl vett részt a reakcióban:

0,2·10^(-1,1) - 0,2·10^(-1,9) mol = 0,0134 mol


2x+y = 0,0134


Az anyagok tömegei

x mol Na₂CO₃ → x·106 g

y mol NaHCO₃ → y·84 g


Ez együtt 1 gramm:

106x+84y = 1


Már csak meg kell oldani az egyenletrendszert, meg átszámolni mol-arányokba meg tömegarányokba. Azt rád hagyom.

2017. okt. 20. 12:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2017. okt. 26. 20:29