Hogy lehet kiszámolni hogy egy liter vízhez mennyi cukrot kell adni hogy 10%os cukoroldat legyen?

2017. okt. 7. 08:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Először azt kellene tudni, hogy tömeg- vagy térfogat%-ról beszélünk. Akárhogy is, mindkét esetben azt mutatja meg a %, hogy az oldat tömegének/térfogatának hány %-a cukor.


Ha térfogatban keressük a választ, akkor 1 liter=1 dm^3, ha ehhez hozzáadunk x dm^3 cukrot, akkor az oldat térfogata 1+x dm^3 lesz. Most az a kérdés, hogy az x az x+1-nek hány százaléka, ezt a számoknál már megtanultuk, hogyan kell számolni: (érték/alap)*100, itt az érték az x, az alap az x+1, tehát az oldat (x/(x+1))*100 százalékos lesz. Értelemszerűen azt akarjuk, hogy ez 10 legyen, tehát ezt az egyenletet kapjuk:


(x/(x+1))*100=10, erre 1/9=x-et kapjuk, tehát 1/9 dm^3 térfogatú cukor kell.


Ha tömegben akarjuk megkapni, akkor az 1 liter vizet át kell váltani kg-ba; speciálisan 1 liter víz tömege pont 1 kg, szóval ugyanazt azt egyenletet fogjuk kapni, mint az előbb, ugyanazzal az eredménnyel, tehát 1/9 kg cukorra lesz szükség, ez viszont nem egyezik meg az 1/9 dm^3 cukorral, mivel a cukor sűrűsége eltér a vízétől.

2017. okt. 7. 11:18