Morfin molekulaképletének meghatározása?

Minden gyakorlás nélkül ezt a házifeladatot kaptuk kémián: A morfin 71,58 tömeg% szenet, 6,67 tömeg% hidrogént, 4,91 tömeg% nitrogént és 16,84 tömeg% oxigént tartalmaz. Mi a morfin molekulaképlete, ha az megegyezik a tapasztalati képletével?
2017. szept. 26. 10:05
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Elosztod mindegyik százalékot az adott elem relatív atomtömegével:


C: 71,58/12 = 5,96

H: 6,67/1 = 6,67

N: 4,91/14 = 0,35

O: 16,84/16 = 1,05


Addig kell okoskodni amíg mindenre közel egész számot nem kapsz. Erre a legegyszerűbb módszer az a legtöbb esetben, ha a legkisebb kapott számmal elosztod a többit, így biztosan lesz egy egész számod.


C: 5,96/0,35 = 17,01 = 17

H: 6,67/0,35 = 19,05 = 19

N: 0,35/0,35 = 1

O: 1,05/0,35 = 3


Láthatod, hogy nem is kell tovább számolgatni.


C17 H19 N O3

2017. szept. 26. 10:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Tényleg nem magyarázta el a tanár, csak ideadta, hogy csináljuk meg belőle, ami megy. Így már értem és remélhetőleg menni fog a többi is.
2017. szept. 27. 07:20