Bizonyítsuk be, hogy a szomszédos Fibonacci-számok relatív prímek! Hogyan kell bebizonyítani?


2017. szept. 21. 13:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Teljes indukcióval:


1-1-2-3-5-stb.


Mondjuk induljunk 2-től, mert az egy 1 se nem prím, se nem összetett.


2 és 3 relatív prímek.

Tehát F3 és F4-re igaz az állítás.


Tegyük fel, hogy n=k-ra még igaz, azaz:


LNKO(Fk, Fk+1)=1.


Mutassuk meg, hogy LNKO(Fk+1, Fk+2)=1.


Fk+2=Fk+Fk+1


LNKO(Fk+1, Fk+2) = LNKO(Fk+1, Fk+Fk+1)


Euklideszi algoritmus szerint:

[link]


LNKO(Fk+1, Fk+Fk+1) = LNKO(Fk+1, Fk), ami az indukciós feltevés szerint 1.


Ezzel kész a bizonyítás.


[

Részletesebben ez a rész:

LNKO(Fk+1, Fk+Fk+1) = LNKO(Fk+1, Fk)


Euklideszi algoritmus azt mondja, hogy a nagyobb számot osszuk a kisebbel:

(Fk+Fk+1) / Fk+1 ennek az osztásnak a maradéka persze éppen Fk.


]

2017. szept. 21. 13:47
 2/2 2*Sü ***** válasza:

Mi kell ahhoz, hogy két szám ne legyen relatív prím? Az, hogy legyen olyan 1-nél nagyobb egész szám, amivel mindkettő osztható. Máshogy fogalmazva van egy szám, amivel osztva maradékul 0-át kapunk.


Azt is tudni kell, hogy két szám összege esetén egy adott számmal történő maradékképzés is összegződik. Mondjuk összeadom a 13-at, meg a 26-ot. Tízzel osztva 13 maradéka 3, 26 maradéka 6. Az összeg 39, annak a maradéka 9, ami 3 és 6 összege.


A maradékhoz a „mod” műveletet fogom használni.


13 mod 10 = 3

26 mod 10 = 6

(13+26) mod 10 = 39 mod 10 = 9

3+6 = 9

(13 mod 10) + (26 mod 10) = (13+26) mod 10


Van egy kis csavar, vegyük a 17 és a 28 összegét, szintén a 10-el való oszthatóság tükrében:

17 mod 10 = 7

28 mod 10 = 8

(17+28) mod 10 = 35 mod 10 = 5

(7+8) mod 10 = 5

Azaz:

[(17 mod 10) + (28 mod 10)] mod 10 = (17+28) mod 10


Általánosan:

(n+m) mod p = [(n mod p) + (m mod p)] mod p


~ ~ ~


Mit jelent, hogy a két szomszédos Fibonacci szám – jelöljük őket f[n]-el és f[n+1]-vel –relatív prím? Azt, hogy van egy olyan p>1 szám, ami közös osztójuk, azaz

f[n] mod p = 0

f[n+1] mod p = 0


Ebből viszont az következik, hogy az f[n-1] -nek is oszthatónak kell lennie p-vel, hiszen

f[n-1] mod p + f[n] mod p = f[n+1] mod p

f[n-1] mod p + 0 = 0

f[n-1] mod p = 0


Induktív módon el fogunk jutni odáig, hogy

f[1] mod p = 0

f[2] mod p = 0


Ez meg ugye nem igaz. A Fibonacci-szám első két tagjának vagy a 0,1 vagy az 1,1 párost szokás tekinteni. Ezek nem oszthatóak 1-nél nagyobb számmal maradék nélkül. Sőt ha két Fibonacci-szám relatív prím, akkor kellett hogy legyen két szomszédos Fibonacci-szám, ahol mindkettő pontosan p.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Van olyan Fibonacci szerű számsor, ahol a kezdőérték más. Mondjuk nem 1,1-el indul a sorozhat, hanem mondjuk 6,21 -el. Ekkor így alakul a sorozatunk:

6, 21, 27, 48, 75, 123, 198, 321

Nota bene mivel az első két szám legnagyobb közös osztója 3, azaz nem relatív prímek, így a sorozat további tagjai is mind oszthatóak 3-al.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


További érdekesség. A maradékok összeadása miatt a Fibonacci-számok maradéka ciklikusan változik egy adott szám esetén. Például kettővel való oszthatóság esetén a mod 2-ket felírva ezt kapjuk:

(0, 1, 1) ; 0, 1, 1 ; 0, 1, 1 ; 0, 1, 1 ; …

Ergo a 2 után minden harmadik szám páros.


3-al való oszthatóság esetén:

(0, 1, 1, 2, 0, 2, 2, 1) ; 0, 1, 1, 2, 0, 2, 2, 1 ; 0, 1, 1, 2, 0, 2, 2, 1 ; …

3 után minden negyedik szám osztható hárommal. (Pontosabban minden 8-adik, de minden nyolcadik után következő negyedik is.)


Ezt Pisano periódusnak hívják. Külön érdekesség, hogy melyik szám esetén mekkora ez a periódus hossz.

2 → 3

3 → 8

4 → 6

5 → 20

6 → 24

7 → 16

8 → 12

9 → 24

10 → 60

11 → 10

12 → 24

2017. szept. 21. 14:14