Az L1 gyűjtőlencse egy tárgy képét a lencsétől x2=60cm távolságra hozza létre. Az L1 lencse fókusztávolsága f1=30cm. Az első lencséhez koaxiálisan hozzáragasztanak egy második L2 szórólencsét melynek fókusztávolsága f2=-20cm?

Határozzátok meg: a. ) a tárgy koordinátáját az L1 lencséhez viszonyitva, b. ) az L1 lencse lineáris nagyitását, c. ) az illesztett (L1, L2) lencserendszer törőképességét, d. ) az (L1, L2) rendszer által alkotott kép természetét és helyzetét az L2 lencséhez viszonyitva, e. ) Szerkesszétek meg az L1 lencse által alkotott képet?
2017. szept. 17. 12:48
 1/2 anonim ***** válasza:
Szia! Abból, hogy a képtávolság pont a duplája a fókusztávolságnak, kapásból lehet tudni, hogy a tárgytávolság is ugyanannyi mint a képtávolság, és ilyenkor a nagyítás sem igazán van, mert a kép mérete egyenlő a tárgyéval de ez ugye azt jelenti, hogy a nagyítás nem 0 hanem 1. És az illesztett törőképesség meg a dioptriák összege, ami a méterben kifejezett fókusztávolság reciproka vagyis: 1/0,3 + 1/-0,2 = 3,33-5=-1,33 dioptria, vagyis negatív, tehát a szórólencse az erősebb, és ezért az egész rendszer együtt is szórólencseként fog viselkedni, vagyis a kép csak és kizárólag virtuális (látszólagos) lehet, és egyenes állású, és a tárgyoldalon látható. Megszerkeszteni meg a nevezetes sugarak alapján lehet. Azokat ismered? Érthető így? Remélem kapok zöld kezet.
2017. szept. 19. 21:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!...és igen,érthető volt. :))
2017. szept. 24. 15:39