Mekkora erő kell egy bizonyos test elmozdításához?


Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy hogy tudom kiszámolni egy autó összes eredő erejével, hogy mekkora erővel tudnám azt megmozgatni?


Remélem érthető volt.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. szept. 7. 19:08
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
Nem érthető.
2017. szept. 7. 19:34
 2/6 Mansour ***** válasza:
86%
Egy bizonyos test elmozdításához épp egy bizonyos erő kell.
2017. szept. 7. 19:44
 3/6 2*Sü ***** válasza:
100%
Ha nem lenne súrlódás, akkor bármilyen kicsi erő elegendő lenne egy test elmozdításához. Az, hogy erőt gyakorolsz egy testre, munkát végzel, és mégsem mozdul meg – nem növekszik a sebessége – az a súrlódás miatt van. Hogy ez mekkora, azt nem lehet egy egyszerű képlettel kiszámolni. Nyilván kisebb erő kell, ha jégen van a test, „korcsolya” lábakon, nagyobb, ha hóban van és szánkón, nagyobb, ha kerekeken áll egy sík aszfalt úton, megint nagyobb, ha nem kerekeken áll a homokban.
2017. szept. 7. 20:10
 4/6 A kérdező kommentje:

Példáuhl ha egy másfél tonnás kocsit kéne felgyorsítani 150km/h sebességre akkor azt mekkora erővel tudom elérni?


Mekkora motorra lenne szükségem hogy azt a járművet 10s alatt gyorsítsam fel 150-re?

2017. szept. 7. 20:52
 5/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Ha nincs súrlódás, se közegellenállás, akkor akármilyen kicsi erő elég. Ugye nem a sebességhez, hanem a gyorsuláshoz kell erő (F=m*a). Ha csak akkora erővel nyomod, amennyi egy 10 dkg-os tárgy felemeléséhez kell (1 N erő), akkor:

a = F/m = 1 N / 1500 kg = 0,000 666 m/s²


A gyorsulás képletéből meg megkapható, ehhez mennyi idő kell:

a = v/t

t = v/a = 150 km/h / 0,000 666 m/s² = 41,666 m/s / 0,000 666 m/s² = 62 500 s = 17,36 óra


Persze ha van közegellenállás, akkor a fenti számítás mit sem ér. A közegellenállás meg nagyon sok dologtól függ, javarészt a kocsi alakjától.


Ergo ennek a kiszámításához rengeteg paraméter kellene.

2017. szept. 7. 22:41
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!! :)
2017. szept. 8. 06:40