Ha felforralok 4 köbméter vizet egy átlagos házat mennyi ideig tudna melegen tartani? 60 négyzetméteres nyaralóról van szó.
A viz fajhoje 4,226 kJ / kg*K vagyis az a kerdes mi az a meleg amit szeretnel, es mekkora a legter, mekkora a falak(plafon is) es ablakok hovesztesege, kulso homerseklet, es maga a futesi metodus vesztesegei. Ha ezek megvannak tudon kozelebbit mondani. Vagy ha forditva nezzuk, mennyi energiat emeszt fel 20C -rol 100C felheviteni a vizet, mennyi lesz a taroloedeny okozta hoveszteseg napokra kivetitve.
Akkor megkapod hany nap alatt lesz a kornyezettel megegyezo homersekletu a vized a taroloedenyben.
Amirol tudok az hoszivattyus megoldas volt, a foldbe temetve, csak rasegitest vegzett igy az oszt kibekkeltek vele, es ott tobbszorose volt a vizmennyiseg.
Vagyis sajat hasrautesem szerint max 10-15 nap amig elveszted a vizben tarolt tobbletenergiat akkor ha nem hasznalod es a fold felett van a taroloedeny.
Vagyis egy ket meleg napot tudsz csiholni a nyaraloban a felforralas utan, vagyis beleteszel tobb 100kWh csak a melegitesre(akar a napkollektor is csinalhatja, lenyegtelen) es kiveszel belole max 40-60 kWh. Persze ez teljesen privat es hasrautes szerinti okoskodas, de nem hinnem sokkal tobb lenne benne igy ebben a formatumban.
Ha 20 fokrol szamoljuk, eltekintunk az edeny hovesztesegetol, akkor 375644 kWh energia szukseges a viz felforralasahoz. A legjobb vizforralo is 99.9% hatasfoku, az nem oszt nem szoroz.
Az ido az attol fugg mekkora a forralashoz hasznalni kivant melegito teljesitmenye. Az elektromos vizmelegitokben 2kW kornyeki szokott lenni. Ha van 200kW-os melegitod akkor 1878 ora. Egy fazisrol(ami ugye igen csak lehetetlen) 870A lenne 3 fazisrol ~300A /fazis.
Az igy hasrautesre 110C fok-os kabeleszigetelessel(XLP) 120mm2 nel tetozik fazisonkent + 120mm2 nullavezeto 35mm2 foldeles.
Ezek alapjan korrigalom az elozo hasrautesemet, abszolute nem tudomra mennyi ideig kepes melegen tartani egy nyaralot, ez a fajta energiamennyiseg. De szerintem tobb mint amit elsore tippeltem.
Sajnos a nyaraló beltere és a környezet között minél kisebb a hőlépcső, annál kevesebb a vesztesség.
Ez az IBC tartályosdi akkor tud működni rendesen ha a tartályaid ideálisan alaposan lehőszigeteled és egy radiátoros központi fűtést táplálsz vele. Ez esetben pl. 60 fokos víz termosztáttal vezérelt szivattyús (szakaszos) keringetésével tudod a hőt biztosítani. Ha kisebb hőmérséklettel is beéred, valamint a radiátoraid felületét növeled, akkor elég lehet pl. 40..45fokos vizet keringetned.
Ez azért fontos mert első esetben 100-60=40, második esetben 100-40=60 fokos a hőkülönbséged, ameddig egy lakást üzemszerűen hőn tudsz tartani. Eddig pont úgy müxik majd, minthga központi fűtésed volna.
Utána egyre többet indulgat a keringető szivattyú, végül folyamatosan fog üzemelni és folyamatosan esni fog a hőmérséklet.
Ha számolni szeretnél, érdemes két értékre bontani a dolgot. Első eset, míg a tárolt melegvíz eléri a fenti 40 vagy 60 fokot. Ez az az érték, míg temperált lesz a házad.
Utána a második érték, míg a házban megengedett ráfűtés nélküli minimumot eléri a vized. Ha csak a falak szétfagyását akarod meggátolni, akkor ez kb. 10Cfok. Azaz
újabb 30..50 foknyi kivehető meleged van.
Most egy kis matek:
4m3=4000 liter
4,1813 J/Kg*K
Vagyis 1lityó víz (szobahőn épp 1Kg, a hőtágulást most hanyagoljuk) kerekítve 4,2KJ energiát mozgat meg akár hűtöd, akár fűtöd. Ebből van 4000 egységed, azaz
4000*4183J=16732000J=16,732MJ energia minden fokban fel vagy le.
Részletkérdés, de 100 foknál bejön a forrás, 90-től elég intenzíven a párolgáshő. Azaz nem tudod egész 100-ig hevíteni a vizet, mert nem várt vesztességek lépnek fel. De tegyük fel, mondjuk sós vizet használunk és kicsit felvisszük forráspontot, le pedig a fagyáspontot...
Ez esetben a víz lehetne tartósan is 100 fokos, nem durrannak szét az edények. A műanyag mondjuk 70 fok felett elkezd pöfékelni kellemetlen gőzöket, illetve lágyul is valamennyit, de most ettől szintén eltekintünk.
(Mondjuk rendesen körbezsaluztad...)
A hőszigetelést is ideálisnak veszem. Télen a vesztesség persze nem akkora tragédia, hiszen a házban marad az is. Ellenben ősszel, míg nem kapcsol be a termosztátod, elszivárogna a hő egy jó része, ha rossz a hőszigetelésed!
Szóval ha kisebbek a radiátoraid, akkor 60 fokos víz kell a temperáláshoz, azaz 100-60=40 a deltád a temperált szakaszban, ameddig a rendszer magától képes rásegítő fűtés nélkül is előre láthatóan tartani tudja a beállított hőmérsékletet.
Vagyis 40*16,732MJ=669MJ a konzerv energiamennyiséged.
A második szakaszra (falvédelmi fagyhatár) 60-10=50fok
50*16,732MJ=836,6MJ betárolt energiamennyiséged marad.
Ezt veheted ki fűtésre. Nyilván a központi fűtésed hatásfoka, a hőszigetelés mértéke, a külső hőmérséklet együttesen számít.
Ha volt korábban gázfűtésed ebből már nagyjából képben lehetsz, hiszen átlag MJoule-t tudsz a statisztikáid alapján számolni enyhe, közepes és hideg telű évekre.
Nyilván a kéménybe elmegy a csomó, de 40-50%-al biztosan számolhatsz.
Nálam pl. tavaly a házamat egész télen átlagban 8Kw/h folyamatosnak számolt teljesítménnyel fűtöttem fel kb. 20 fokosra.
Azaz 24 óra alatt naponta 192KWh fogyott el.
Átváltva ez 691200000J=691,2MJ
Kalkulátor:
Ebből az jön, hogy az első, temperált szakaszod az én kecóm esetén pl. nem lenne egy teljes nap.
Mondjuk a nem temperált szakasszal is számolva legyen két átlagos nap.
Hmm... Ez ennyi macerával azért nem túl sok... :(
MOndjuk egy nap esetén és 120 fűtött napot számolva 400 db 100 fokra fűtött IBC tartálynyi víz kellene egy teljes télhez...
Rómaiak ezt úgy csinálták, hogy volt egy jókora medence a hatalmas kőágyban, ami alatt a pincében tüzelőt égettek. Azt mondják, 2..3 begyújtással egy telet átvészeltek.
Szerintem jobb, ha alacsony hőfokú fűtésmódot választasz. Padló-, vagy falfűtést. Az, hogy mennyi hőt tárol a puffer, simán ki lehet számolni.
Pl 1m3 víz 1°C felmelegítéséhez kell 1,16kWh energia. 4m3 esetén értelemszerűen 4x ennyi. Megjegyzem, sokkal előnyösebb lenne egyetlen 4m3-es puffertartályban tárolni a vizet.
Ha a hőmérsékletváltozást nézzük monduk 40-ről 95-re, akkor ez 55x1,16=63,8kWh lesz, ennyit tárol az 1m3-es puffer. Ha a hőigény szerinti teljesítmény 8kW, (nyaraló esetén ez szinte sohasem teljesül) akkor majd 8 órán keresztül tudsz fűteni, ha elegendő a 40°C-os víz. Ezért érdemes alacsony hőmérsékletű, pl. padlófűtést alkalmazni.
Köszönöm a válaszokat.
Kb 60 négyzetméteres a nyaraló, és azért kérdezem ezt az egészet, mert ismerősömnek van egy műanyagipari üzeme és kb 1-2 forintért kapja az áramot. Azt mondta megoldható, hogy áthúzzunk egy ipari kábelt 1-2 hetente és felfűtsem vele a pufferemet, ha találok erre megoldást.
Egyelőre nem találtam! Azt mondta folyamatosan nem mehetnek a kábelek, mert megbünteti a szolgáltató, de ngyon jó barátom és belemenne. Viszont az áram 3 fázisú de vízmelegítőnél gondolom nem számít.
Így másképp fest a leányzó fekvése. :) Helyedben alaposan körbehőszigetelném a házat, a nyílászárókat lecserélném, stb. Így minimális a hővesztesség, amit pótolni kell.
Fűtésnek pl. egy ionkazánnal tudnál jó hatásfokkal vizet melegíteni. Plusz ettől függetlenül érdemes volna beszerezni egy hűtő/fűtő képes, inverteres split klímát.
Bár lehet, többet nyernél, ha a kert két átellenes végében fúrnál két kutat és egy szivattyúval a kutak közt colos hőszigetelt csőben tartályokban keringetnéd a vizet.
A talajban lévő 8..11 fokos vizet az IBC tartályba tett klíma hőcserélővel le tudod hűteni 3..5 fokosra, mert itt még elég jó a hatásfoka a klímának. A talajba a nyomókúton keresztül visszanyomott víz meg mire ismét visszaér a szívókútba, szépen felmelegszik az ottani konstans hőmérséklet körülire. A legolcsóbb hőcserélős fűtést így szokták megoldani. Nyilván kell egy plusz szabályzókör a kutak szivattyúihoz és a tartályokhoz, de annyira nem bonyi. Na most ha a kúti szivattyút lekapcsolod, illetve a tartályokat árammal még plusz felfűtöd, akkor a haver amíg adja az áramot, egyfelől onnan járhat a klímád, másfelől az alap ötletet is megoldhatod, nyilván klímázni 30 fok körültől lefele tudsz, addig pl. radiátorozol. De ha 5 fokig ki akarod a teljes hőt venni a tartályokból, akkor hőszigetelned kell erősen.
3Fázis az jó meg kell is, ha egy éjjel akarod felfűteni a vizet. Ilyenkor háromszor annyi áramot tudsz kivenni. Ha mondjuk 25A-es megszakítói vannak a srácnak, akkor 3*25A-ed van, azaz 3*230V*25A=3*5,75KW=17,25KW.
Amúgy másik oldalról is lehet közelítened a kérdést.
Megnézed a fogyasztást, hogy mekkora KWh fűti ki a lakást normál villanykazános központifűtéses üzemben és a maximál kivehető árammal ennek hányszorosát tudjátok biztosítani.
Mondjuk 8KWh. Ha ennek kétszeresét (16KW-fogyasztást bír a rendszere el) nyomod be folyamatosan a vízbe, akkor max. két napnyi konzerv meleged van.
Ez amúgy kb. reális, nyilván 10-szeresét nem nyomhatod be, ha nincs akkora kismegszakítója a srácnak.
Amúgy a szolgáltató méretezni szokta az áramot a várható fogyasztásra, azaz max. kétszeres-háromszoros energiatartalékod lehet, ami 2..3 napi konzerv. Persze ahogy írtuk többen, külső hő, szigetelések, stb... Sok minden bejátszik. Remélem, sikerül valamit kitalálnod. Nekem is hasonló gondjaim lesznek most...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!