Ha felforralok 4 köbméter vizet egy átlagos házat mennyi ideig tudna melegen tartani? 60 négyzetméteres nyaralóról van szó.

2017. aug. 13. 02:47
 1/10 A kérdező kommentje:
A víz sima ibc tartályokban lenne.
2017. aug. 13. 02:48
 2/10 anonim válasza:

A viz fajhoje 4,226 kJ / kg*K vagyis az a kerdes mi az a meleg amit szeretnel, es mekkora a legter, mekkora a falak(plafon is) es ablakok hovesztesege, kulso homerseklet, es maga a futesi metodus vesztesegei. Ha ezek megvannak tudon kozelebbit mondani. Vagy ha forditva nezzuk, mennyi energiat emeszt fel 20C -rol 100C felheviteni a vizet, mennyi lesz a taroloedeny okozta hoveszteseg napokra kivetitve.

Akkor megkapod hany nap alatt lesz a kornyezettel megegyezo homersekletu a vized a taroloedenyben.

Amirol tudok az hoszivattyus megoldas volt, a foldbe temetve, csak rasegitest vegzett igy az oszt kibekkeltek vele, es ott tobbszorose volt a vizmennyiseg.


Vagyis sajat hasrautesem szerint max 10-15 nap amig elveszted a vizben tarolt tobbletenergiat akkor ha nem hasznalod es a fold felett van a taroloedeny.


Vagyis egy ket meleg napot tudsz csiholni a nyaraloban a felforralas utan, vagyis beleteszel tobb 100kWh csak a melegitesre(akar a napkollektor is csinalhatja, lenyegtelen) es kiveszel belole max 40-60 kWh. Persze ez teljesen privat es hasrautes szerinti okoskodas, de nem hinnem sokkal tobb lenne benne igy ebben a formatumban.

2017. aug. 13. 06:02
 3/10 anonim ***** válasza:
3
2017. aug. 13. 15:48
 4/10 A kérdező kommentje:
és 200kw-os hálózatról hogyan lehetne forralni? milyen vezeték szükséges hozzá? mennyi idő mire felforr?
2017. aug. 14. 17:38
 5/10 anonim válasza:

Ha 20 fokrol szamoljuk, eltekintunk az edeny hovesztesegetol, akkor 375644 kWh energia szukseges a viz felforralasahoz. A legjobb vizforralo is 99.9% hatasfoku, az nem oszt nem szoroz.

Az ido az attol fugg mekkora a forralashoz hasznalni kivant melegito teljesitmenye. Az elektromos vizmelegitokben 2kW kornyeki szokott lenni. Ha van 200kW-os melegitod akkor 1878 ora. Egy fazisrol(ami ugye igen csak lehetetlen) 870A lenne 3 fazisrol ~300A /fazis.

Az igy hasrautesre 110C fok-os kabeleszigetelessel(XLP) 120mm2 nel tetozik fazisonkent + 120mm2 nullavezeto 35mm2 foldeles.


Ezek alapjan korrigalom az elozo hasrautesemet, abszolute nem tudomra mennyi ideig kepes melegen tartani egy nyaralot, ez a fajta energiamennyiseg. De szerintem tobb mint amit elsore tippeltem.

2017. aug. 15. 11:40
 6/10 anonim ***** válasza:

Sajnos a nyaraló beltere és a környezet között minél kisebb a hőlépcső, annál kevesebb a vesztesség.

Ez az IBC tartályosdi akkor tud működni rendesen ha a tartályaid ideálisan alaposan lehőszigeteled és egy radiátoros központi fűtést táplálsz vele. Ez esetben pl. 60 fokos víz termosztáttal vezérelt szivattyús (szakaszos) keringetésével tudod a hőt biztosítani. Ha kisebb hőmérséklettel is beéred, valamint a radiátoraid felületét növeled, akkor elég lehet pl. 40..45fokos vizet keringetned.

Ez azért fontos mert első esetben 100-60=40, második esetben 100-40=60 fokos a hőkülönbséged, ameddig egy lakást üzemszerűen hőn tudsz tartani. Eddig pont úgy müxik majd, minthga központi fűtésed volna.

Utána egyre többet indulgat a keringető szivattyú, végül folyamatosan fog üzemelni és folyamatosan esni fog a hőmérséklet.


Ha számolni szeretnél, érdemes két értékre bontani a dolgot. Első eset, míg a tárolt melegvíz eléri a fenti 40 vagy 60 fokot. Ez az az érték, míg temperált lesz a házad.

Utána a második érték, míg a házban megengedett ráfűtés nélküli minimumot eléri a vized. Ha csak a falak szétfagyását akarod meggátolni, akkor ez kb. 10Cfok. Azaz

újabb 30..50 foknyi kivehető meleged van.


Most egy kis matek:

4m3=4000 liter

4,1813 J/Kg*K

Vagyis 1lityó víz (szobahőn épp 1Kg, a hőtágulást most hanyagoljuk) kerekítve 4,2KJ energiát mozgat meg akár hűtöd, akár fűtöd. Ebből van 4000 egységed, azaz


4000*4183J=16732000J=16,732MJ energia minden fokban fel vagy le.


Részletkérdés, de 100 foknál bejön a forrás, 90-től elég intenzíven a párolgáshő. Azaz nem tudod egész 100-ig hevíteni a vizet, mert nem várt vesztességek lépnek fel. De tegyük fel, mondjuk sós vizet használunk és kicsit felvisszük forráspontot, le pedig a fagyáspontot...

Ez esetben a víz lehetne tartósan is 100 fokos, nem durrannak szét az edények. A műanyag mondjuk 70 fok felett elkezd pöfékelni kellemetlen gőzöket, illetve lágyul is valamennyit, de most ettől szintén eltekintünk.

(Mondjuk rendesen körbezsaluztad...)


A hőszigetelést is ideálisnak veszem. Télen a vesztesség persze nem akkora tragédia, hiszen a házban marad az is. Ellenben ősszel, míg nem kapcsol be a termosztátod, elszivárogna a hő egy jó része, ha rossz a hőszigetelésed!


Szóval ha kisebbek a radiátoraid, akkor 60 fokos víz kell a temperáláshoz, azaz 100-60=40 a deltád a temperált szakaszban, ameddig a rendszer magától képes rásegítő fűtés nélkül is előre láthatóan tartani tudja a beállított hőmérsékletet.


Vagyis 40*16,732MJ=669MJ a konzerv energiamennyiséged.

A második szakaszra (falvédelmi fagyhatár) 60-10=50fok

50*16,732MJ=836,6MJ betárolt energiamennyiséged marad.


Ezt veheted ki fűtésre. Nyilván a központi fűtésed hatásfoka, a hőszigetelés mértéke, a külső hőmérséklet együttesen számít.


Ha volt korábban gázfűtésed ebből már nagyjából képben lehetsz, hiszen átlag MJoule-t tudsz a statisztikáid alapján számolni enyhe, közepes és hideg telű évekre.

Nyilván a kéménybe elmegy a csomó, de 40-50%-al biztosan számolhatsz.


Nálam pl. tavaly a házamat egész télen átlagban 8Kw/h folyamatosnak számolt teljesítménnyel fűtöttem fel kb. 20 fokosra.


Azaz 24 óra alatt naponta 192KWh fogyott el.

Átváltva ez 691200000J=691,2MJ

Kalkulátor:

[link]


Ebből az jön, hogy az első, temperált szakaszod az én kecóm esetén pl. nem lenne egy teljes nap.

Mondjuk a nem temperált szakasszal is számolva legyen két átlagos nap.


Hmm... Ez ennyi macerával azért nem túl sok... :(

MOndjuk egy nap esetén és 120 fűtött napot számolva 400 db 100 fokra fűtött IBC tartálynyi víz kellene egy teljes télhez...

Rómaiak ezt úgy csinálták, hogy volt egy jókora medence a hatalmas kőágyban, ami alatt a pincében tüzelőt égettek. Azt mondják, 2..3 begyújtással egy telet átvészeltek.

2017. aug. 17. 08:15
 7/10 anonim ***** válasza:

Szerintem jobb, ha alacsony hőfokú fűtésmódot választasz. Padló-, vagy falfűtést. Az, hogy mennyi hőt tárol a puffer, simán ki lehet számolni.

Pl 1m3 víz 1°C felmelegítéséhez kell 1,16kWh energia. 4m3 esetén értelemszerűen 4x ennyi. Megjegyzem, sokkal előnyösebb lenne egyetlen 4m3-es puffertartályban tárolni a vizet.

Ha a hőmérsékletváltozást nézzük monduk 40-ről 95-re, akkor ez 55x1,16=63,8kWh lesz, ennyit tárol az 1m3-es puffer. Ha a hőigény szerinti teljesítmény 8kW, (nyaraló esetén ez szinte sohasem teljesül) akkor majd 8 órán keresztül tudsz fűteni, ha elegendő a 40°C-os víz. Ezért érdemes alacsony hőmérsékletű, pl. padlófűtést alkalmazni.

2017. aug. 17. 11:22
 8/10 anonim válasza:
Bocsanat en eltoltam a tizedesjegyet....nem kicsit....1000 resze minden.
2017. aug. 17. 11:42
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Kb 60 négyzetméteres a nyaraló, és azért kérdezem ezt az egészet, mert ismerősömnek van egy műanyagipari üzeme és kb 1-2 forintért kapja az áramot. Azt mondta megoldható, hogy áthúzzunk egy ipari kábelt 1-2 hetente és felfűtsem vele a pufferemet, ha találok erre megoldást.


Egyelőre nem találtam! Azt mondta folyamatosan nem mehetnek a kábelek, mert megbünteti a szolgáltató, de ngyon jó barátom és belemenne. Viszont az áram 3 fázisú de vízmelegítőnél gondolom nem számít.

2017. aug. 17. 15:53
 10/10 anonim ***** válasza:

Így másképp fest a leányzó fekvése. :) Helyedben alaposan körbehőszigetelném a házat, a nyílászárókat lecserélném, stb. Így minimális a hővesztesség, amit pótolni kell.

Fűtésnek pl. egy ionkazánnal tudnál jó hatásfokkal vizet melegíteni. Plusz ettől függetlenül érdemes volna beszerezni egy hűtő/fűtő képes, inverteres split klímát.


Bár lehet, többet nyernél, ha a kert két átellenes végében fúrnál két kutat és egy szivattyúval a kutak közt colos hőszigetelt csőben tartályokban keringetnéd a vizet.

A talajban lévő 8..11 fokos vizet az IBC tartályba tett klíma hőcserélővel le tudod hűteni 3..5 fokosra, mert itt még elég jó a hatásfoka a klímának. A talajba a nyomókúton keresztül visszanyomott víz meg mire ismét visszaér a szívókútba, szépen felmelegszik az ottani konstans hőmérséklet körülire. A legolcsóbb hőcserélős fűtést így szokták megoldani. Nyilván kell egy plusz szabályzókör a kutak szivattyúihoz és a tartályokhoz, de annyira nem bonyi. Na most ha a kúti szivattyút lekapcsolod, illetve a tartályokat árammal még plusz felfűtöd, akkor a haver amíg adja az áramot, egyfelől onnan járhat a klímád, másfelől az alap ötletet is megoldhatod, nyilván klímázni 30 fok körültől lefele tudsz, addig pl. radiátorozol. De ha 5 fokig ki akarod a teljes hőt venni a tartályokból, akkor hőszigetelned kell erősen.

3Fázis az jó meg kell is, ha egy éjjel akarod felfűteni a vizet. Ilyenkor háromszor annyi áramot tudsz kivenni. Ha mondjuk 25A-es megszakítói vannak a srácnak, akkor 3*25A-ed van, azaz 3*230V*25A=3*5,75KW=17,25KW.


Amúgy másik oldalról is lehet közelítened a kérdést.

Megnézed a fogyasztást, hogy mekkora KWh fűti ki a lakást normál villanykazános központifűtéses üzemben és a maximál kivehető árammal ennek hányszorosát tudjátok biztosítani.

Mondjuk 8KWh. Ha ennek kétszeresét (16KW-fogyasztást bír a rendszere el) nyomod be folyamatosan a vízbe, akkor max. két napnyi konzerv meleged van.

Ez amúgy kb. reális, nyilván 10-szeresét nem nyomhatod be, ha nincs akkora kismegszakítója a srácnak.

Amúgy a szolgáltató méretezni szokta az áramot a várható fogyasztásra, azaz max. kétszeres-háromszoros energiatartalékod lehet, ami 2..3 napi konzerv. Persze ahogy írtuk többen, külső hő, szigetelések, stb... Sok minden bejátszik. Remélem, sikerül valamit kitalálnod. Nekem is hasonló gondjaim lesznek most...

2017. aug. 18. 07:29