1. Szétterül-e a víz a CCl4 felületén? A víz felületi feszültsége 72 mN/m a CCl4-é 26,8 mN/m. Támassza alá számítással a válaszát! (Tételezzük fel hogy a szerves oldószer egyáltalán nem elegyedik a vízzel!)

2. Egy 4 cm-es 1 mm átmérőjű acéltűt a víz tökéletesen nedvesít (kontakt szög!) A sűrűsége 7 g/cm3. Fenn marad-e a víz felszínén, ha óvatosan ráhelyezzük? A víz felületi feszültsége 72 mN/m. Igazolja számítással a válaszát!

3. Egy 0,5 mm átmérőjű kapillárisunk van, amivel mintát kívánunk venni egy üveg pálinkából. Mivel pumpettünk nem volt, így csak annyi folyadékot tudtunk kivenni, amennyit a kapillárisemelkedés engedett. Az analízishez legkevesebb 0,2 ml minta kellett. Hány alkalommal kellett megtölteni a kapillárist, hogy megfelelő mintát vegyünk? A pálinka felületi feszültsége 54 mN/m, az érintkezési szög 30o. A pálinka sűrűsége 0,997 g/cm3.



2017. jún. 14. 13:36
 1/1 anonim ***** válasza:

1. feladat:


A: víz (felső)

B: CCl4 (alsó)


határ felületi feszültség= A felületi feszültsége - B felületi feszültsége :

= 72-26,8= 45,2 nM/m


S= B felületi feszültsége - ( A felületi feszültsége + határ felületi feszültsége) = 26,8- (72+45,2)= -90,4


Akkor terül szét, ha S»0, mivel a kapott érték kisebb, mint 0, ezért nem terül szét.

2017. jún. 19. 17:37