Valaki leírná nekem hogyan kell ki számoni a egyenes/fordított arányoságot érthetően?


lécci

köszi a választ előre is :)


2017. máj. 28. 13:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Egyenes arányosság: ha két összetartozó értékpár közül az egyiket osztod/szorzod valamennyivel (de nem 0-val), akkor a másikat is ugyanannyival kell osztanod/szoroznod. Például, ha 5 csoki 100 forintba kerül, akkor úgy kapod meg 1 csoki árát, hogy az 5 csokit osztod 5-tel, viszont a fenti megállapítás szerint akkor a 100 forintot is osztanod kell 5-tel, így 1 csoki ára 20 forint. Ebből már azt is megtudhatod, hogy 8 csoki ára mennyi, az 8*20=160 forint.


Fordított arányosságnál ha az egyiket szorzod/osztod, akkor a másikat ugyanannyival osztanod/szoroznod kell. Például ha van 3 csapod, amikkel egy kádat 6 óra alatt tudsz teleengedni vízzel úgy, hogy mindegyik csapból ugyanazzal az intenzitással folyik a víz, akkor 1 csapon keresztül 6*3=18 óra alatt lesz tele a víz (a 3-at osztottuk 3-mal, így lett 1, ezért a 6-ot szoroztuk 3-mal). Ha 5 ilyen csapunk lenne, akkor 18/5=3,6 óra alatt töltődne meg a kád (a csapok számát 5-tel szoroztuk, így az időt 5-tel osztottuk).

2017. máj. 28. 13:34
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2017. máj. 28. 13:49