Joudsan kérdése:

Lenne egy elektrosztatikával kapcsolatos kérdésem valaki segítsen pls! Hogyan tudnánk a 2 egyforma és egyenlő töltésű kis fémgolyó közötti elektromos taszítóerőt a negyedére csökkenteni?


#energia #érettségi #fizika #töltés #elektrosztatika #elektromosságtan #eleketromos mező #taszítőerő #fémgolyó vonzás
2017. máj. 24. 15:29
 1/6 Shai-Hulud ***** válasza:

Úgy, hogy az egyiket kisütöd (levezeted a töltését).


A taszítóerőt eredményező töltés egyenlően oszlik meg a két golyó között, vagyis egyenként a töltés felével rendelkeznek. Ha az egyiket levezeted, az eredő töltés a felére csökken. A taszítóerő a töltés négyzetével arányos, azaz fele akkora töltés negyedakkora taszítóerőt fog kelteni.

2017. máj. 24. 15:39
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha kétszer olyan távolviszed őket egymástól, vagy ha mindkét töltést as felére csökkented. Mivel az erő képletéből nyilvánvaló, hogy a töltéstől és a távolságtól függ az erő nagysága.


(Egy másik megoldás, ha a beágyazó anyagot változtatod meg úgy, hogy a relatív permittivitása 4-szerese legyen a mostaninak. De szerintem a feladat kitalálója nem erre a középiskolai szinthez képest kissé "advanced" megoldásra kíváncsi.)

2017. máj. 24. 15:39
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Coulomb-törvénye: F = k*Q1*Q2/r^2 = k*Q^2/r^2

a k egy konstans, tehát vagy a töltés nagyságát (Q) vagy a köztük lévő távolságot (r) kell változtatni.


- A töltéssel négyzetesen arányos, tehát a felére csökkentve az erő a negyedére csökken.

- A távolság négyzetével fordítottan arányos, tehát kétszeres távolságból negyed akkora erő fog hatni.


Amúgy ez házi feladat, nem tudomány...

2017. máj. 24. 15:42
 4/6 anonim ***** válasza:
Az első válasz rossz. Az egyik golyóról a töltést eltávolítva a golyók között egyrészt nem taszítás, hanem a megosztás jelensége révén vonzás alakul ki, másrészt ennek mértéke a távolságot és a golyók méretét adottnak feltételzve a másik golyón maradt töltés nagyságától függ, amely azonban nem csökkent a felére, tehát ha az erő vonzó jellegétől eltekintünk, akkor sem igaz az, hogy a negyedére csökkenne.
2017. máj. 24. 15:47
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi a a válaszokat leírom a háziba majd kiderül melyik lesz a jó :)
2017. máj. 25. 09:39
 6/6 A kérdező kommentje:
a 3. választ írom :)
2017. máj. 25. 09:40