NAGYON SÜRGŐS LÉGYSZI SEGíTSEN VALAKI!!!!2017. máj. 18. 17:09
1/1 Marciella91 válasza:
Adatok:
V(H2O)= 50cm3 => m(h2o)=50 g
m(Na2CO3*10H2O)= 5g
M(Na2CO3*10H2O)= 2*23 + 12 + 3*16 + 10*18 = 286 g/mol
Tömegszázalék számításnál csak a kristályszódában lévő szóda mennyiségét vesszük figyelembe az oldott anyag mennyiség meghatározáskor, ezért kiszámoljuk hogy mennyi szóda van 5 grammban. (egyenes arányossággal a legegyszerűbb)
286 g Na2CO3*10H2O tartalmaz 106 g Na2CO3-ot
5 g Na2CO3*10H2O tartalmaz x g Na2CO3-ot
x = 5/286 * 106 = 1,85 g Na2CO3
Ezután már könnyen ki lehet számolni a tömegszázalékot:
m(oldott anyag) = 1,85 g Na2CO3
m(oldat)= m(víz) + m(kristályszóda) = 50 g + 5 g = 55g
tömeg%= m(oldott anyag) / m(oldat) * 100% = 1,85/55*100 = 3,36%