Keverek tartalmaz ket kulonbozo egyerteku alkoholt. Mindket alkohol a keverekben 1. 00g. Ha a keverek tokeletesen eleg, kepzodik 4.41 g szendioxid. Mi a keverekben levo egyik alkohol, ha a masik az etanol?

Hogy kell ezt lepesenkent megoldani? Koszi.
2017. máj. 17. 05:05
 1/10 Arp Du ***** válasza:

1 g etanolból égéséből mennyi CO2 képződik:

C2H5OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

(1 etanol → 2 CO2)

etanol 1g / 46,07g/mol= 0,0217 mol

széndioxid 2*0,0217 mol *44g/mol= 1,91 g


másik alkoholból mennyi CO2 képződik:

4,41-1,91= 2,5 g


(egyszerű eset lenne ha az egyik alkohol a metanol, de ez nem jó megoldás

1 CH3OH → 1 CO2

metanol 1g / 32g/mol= 0,0313 mol

széndioxid 0,0313 mol *44 g/mol= 1,38 g

nem 2,5 g CO2 képződik)


ismeretlen alkohol összetétele:

C(n) H(2n+1) OH

1 db alkohol égése (amiben n db C atom van) -> keletkezik n db CO2 keletkezik

x mol alkohol -> n*x mol CO2


tömeg= anyagmennyiség *mol. tömeg

alapján 2 egyenlet felírása:

x mol alkohol: 1 g= x *mol. tömeg

n*x mol CO2: 2,5 g= n*x*44 g/mol


x számítása a második egyenletből: x= 2,5/44/n= 0,0568/n

alkohol mol. tömege= n*12 +(2n+2)*1 +16= 14*n +18

behelyettesítés 1. egyenletbe:

1 g= 0,0568/n *(14*n +18)

mindkét oldal szorzása n-nel

n= 0,0568 *(14*n +18)= 0,795*n +1,02

n -0,795*n= 0,205*n= 1,02

n= 1,02/0,205= kb. 5


C5-H11-OH

2017. máj. 17. 22:45
 2/10 A kérdező kommentje:
A pentanolnak kellene lennie, annak viszont a keplete: C5H12OH Igy viszont?
2017. máj. 20. 06:52
 3/10 Arp Du ***** válasza:

pentanol: C5H11OH

[link]

a képletben összesen van 12 H : C5H12O

2017. máj. 20. 19:05
 4/10 A kérdező kommentje:

Koszi. Ezt kezdtem el megoldani, de vannak feladatok, ahol nem jutok tovabb az adatfelirasnal, mert nem tudom milyen logika menten kellene haladni. Tudnal segiteni?


FeCl2 – oldat koncentrációja 9.5 g/l. Hány mól Cl- ion keletkezik 2 liter oldatban? M (FeCl2) = 126.8 g/mol


Itt elkezdtem, hogy


C= 9.5 g/l


V= 2 l


M=126.8 g/mol


m(Cl-)= ez a kerdes


n= V x c= 2 l x 9.5 g/l= 19 na mar itt rossz, mert ez nem lehet mol, de g/l az egyenlo g/mol, nem? akkor vegulis lehet mol.


?

2017. máj. 21. 06:19
 5/10 Arp Du ***** válasza:

többféle koncentráció van

-g/l: tömegkoncentráció (gram: tömeg)

-mol/l: anyagmennyiség-koncentráció (mol: anyagmennyiség)

stb.

mol/l-t használják általában és ebben a feladatban is, így lesz n=V*c eredménye mol


mol/l kiszámítása g/l-ből:

9,5 g/l: egy literben van 9,5 g FeCl2

számold ki 9,5 g hány mol, egy literben ennyi mol FeCl2 van

pl. x mol/l


egy literben 2-szer ennyi Cl- ion van

mert 1 FeCl2 oldódásakor 2 Cl- keletkezik

FeCl2 -> Fe(2+) + 2 Cl-

2*x mol/l Cl-


2 literben: n=c*V= 2*x mol/l *2 l


liter= dm^3

2017. máj. 21. 11:16
 6/10 A kérdező kommentje:

Kijott 0.30 mol.


Ennel, hogy kellene megoldanom? Figyelembe kell valahogy venni, hogy egyerteku sav? Azt, hogy irom fel?


11 mg különböző egyértékű savat feloldunk 500 ml vízben, ahol az oldat pH-ja 5 volt. Mi a kérdéses sav molekulatömege? Sav pKa= 6. (t=25°C )

2017. máj. 21. 13:50
 7/10 Arp Du ***** válasza:

0,30

Ez nehéz feladat. Meddig jutottál?

egyértékű sav: egy H+ iont tud leadni vízben

pl. HCl <-> H+ + Cl-

ebben ismeretlen a sav (sav angolul Acid), ezért így írják

HA <-> H+ + A-


pH=5= -log[H+] ebből a H+ koncentráció [H+]= 10^-5

de nem az összes HA adja le a H+ iont, ebben a Ka sav disszociációs állandó segít

pKa=6= -log(Ka) ebből Ka= 10^-6


Ka= [A-]*[H+]/[HA] = [H+]^2 /[HA]

mert [A-]=[H+] ugyanannyi képződik a reakcióban

[HA]= [H+]^2 /Ka = 10^-10 / 10^-6 =10^-4 mol/dm3

500 ml= 0,5 dm3-ben: 0,5*10^-4 mol

0,011 g/ 0,5*10^-4 mol= 220 g/mol

szerves sav

2017. máj. 22. 20:48
 8/10 A kérdező kommentje:

A konyv szerint a valasz 200 g/mol. Ezt meg hogy?


Most igy emesztgetem, amit irtal, es nem tudom hol lehetett elszamolas, felirtam 2x is.

2017. máj. 24. 03:56
 9/10 Arp Du ***** válasza:

Volt egy hiba a számításban

HA <-> H+ + A-

ez egyensúlyi reakció, nem az összes HA alakul át:

a kezdetben feloldott sav egy része HA marad, másik része leadja a H+ iont és A- lesz.

az összes sav amit kezdetben feloldottak, [HA]-nak és [A-]-nak az összege:

[HA]=10^-4 mol/dm3

[A-]=[H+]=10^-5 mol/dm3

10^-4 + 10^-5= 10*10^-5 + 10^-5= 11*10^-5 mol/dm3

ezt megszorozva a térfogattal:

11*10^-5 mol/dm3 *0,5dm3= 5,5*10^-5 mol

sav tömege/sav anyagmennyisége:

0,011 g/ 5,5*10^-5 mol= 200 g/mol


HA <-> H+ + A-

(az egyensúlyi koncentrációk: Ka= [A-]*[H+]/[HA]

amiből [H+] pH-ból számítható,

és a reakcióban ugyanannyi H+ és A- képződik [A-]=[H+],

Ka számítható pKa-ból)

2017. máj. 25. 21:23
 10/10 A kérdező kommentje:
Koszi!
2017. máj. 27. 15:50