Nem tudom ezt a két fizika feladatot kiszámítani (? )


Óriáskerék sugara 12m.

1.


1 kört 3 perc alatt tesz meg.

Mekkora a kerületi sebessége,fordulatszáma,szögsebessége?

----------------

2.Modellvasút körpályán halad.

2,5 m átmérőjű pályát 18 sec alatt tesz meg.

Mekkora a kerületi sebesség,szögsebesség,fordulatszám,szögsebesség?

----------------------------------------------------------

Képletek:


1: Kerületi sebesség: V= 2radián x r/T

Tehát V= 2TT x 12/180 = 0,41 (??)


a fordulatszámnak ez a képlete : 1/t (egy osztva nagy t-vel, csak nem tudok nagybetűt írni)

akkor n = 1/T


Tehát

1 másodperc alatt 1/180 fordulatot képes megtenni?


Szögsebesség: ω= 2 radián /T


Nem értem tényleg.

----------------------------------------------------------



2017. máj. 8. 21:54
 1/1 anonim ***** válasza:

sebesség = út/idő

A kerületi sebesség esetén az út a kerület, vagyis 2*pi*r

Az idő a periódusidő.

Így jön a képlet, hogy v_kerületi = 2*pi*r/T = 2*pi*12m / 180s = 0,42 m/s


A fordulatszám az időegység alatt megtett fordulatok száma. Jelen esetben n = 1/T = 1/180 1/s


A szögsebesség azt adja meg, hogy időegység alatt mekkora elfordulást végez. Megadható fok/s-ban vagy gyakrabban radián/s-ban. (radiánt nem ártana tudnod, hogy micsoda, kb. 57 fok)

kiszámítása:

omega = teljes fordulat / periódus idő = 360 fok/T = 2*pi/T = 2*pi/180 rad/s


A másik feladatot ugyanúgy kell.

2017. máj. 8. 22:49