Egy 500kg versenyautó felgyorsul ideális körülmények között (se súrlódás, se légellenállás) 0-ról 100 km/h-ra.

A gyorsulásához szükséges energiát benzinből fedezi, a benzin fűtőértéke 44MJ/kg.


a) mennyi benzint éget el a versenyautó?

b) mennyi benzint éget el a versenyautó, ha 100km/h-ról 200km/h-ra gyorsul?

c) hogyan egyeztethető össze ez a két eredmény Galilei relativitási elvével, mely szerint különböző sebességű rendszerekben ugyanolyan a fizika?



2017. máj. 6. 21:38
 1/5 anonim ***** válasza:
Kevés az adat.
2017. máj. 6. 22:33
 2/5 Arp Du ***** válasza:

MJ-ban, J-ban m/s van /kg*(m/s)^2/

ezért átváltás 100 km/h-> 100/3,6= 27,8 m/s

gyorsuláshoz kellő munka számítása W= F*s= X MJ (X/44 kg benzint éget)

gyorsító erő F= m*a (m=500 kg)

megtett út egyenletes gyorsulással s= v0*t +a/2*t^2

v0=0 ezért s= a/2*t^2

'a' ismeretlen a= delta v /delta t= 27,8/t

delta v a sebesség változása 0->27,8m/s

't' ismeretlen, de kiesik a behelyettesítés után

W= m*a*a/2*t^2 =m *27,8/t *(27,8/t)/2 *t^2 (nevezőben t*t, számlálóban t^2=t*t)

W= m*27,8*27,8/2= 193210 J= 0,193 MJ

benzin 0,193MJ/ 44MJ/kg= 0,0044 kg= 4,4 g

__

b) s= v0*t +(a/2)*t^2

v0= 27,8 m/s (200 km/h= 55,6m/s)

a= delta v /delta t= (55,6-27,8)/t= 27,8/t

s= 27,8*t +(27,8/2/t)*t^2= 27,8*t +13,9*t= 41,7*t

behelyettesítesz ebbe W= F*s= m*a*s

W= 0,580 MJ -> benzin 0,0132 kg= 13,2 g

Valamelyik részt nem érted vagy bővebben?

2017. máj. 7. 13:12
 3/5 Arp Du ***** válasza:

gyorsítási munka W=F*s

különbség: 's' megtett út b)esetben 3-szor több

2017. máj. 7. 13:18
 4/5 Arp Du ***** válasza:

Magyarázat:

[link]

benne egy kis hiba javítva:

W= m*a*s= m*s*a= m *(v2+v1)/2 *(v2-v1)


ezt érted-e 1/t *t=1 kiesik: ((v2+v1)/2)*t *(v2-v1)/t= (v2+v1)/2 *(v2-v1)


Azt vártam, hogy ugyanakorra a munkavégzés a két esetben.

2017. máj. 7. 14:22
 5/5 A kérdező kommentje:

Ha kinetikus energiával számoltál volna, felmerült volna a kérdés, hogy Galilei egy 100km/h-val robogó anyahajó fedélzetén ha gyorsul, akkor miért fogyaszt több benzint.


Köszi a választ!

2017. máj. 7. 17:45