Érveléses fogalmazást, hogy kell írni?
Kaptunk a suliban egy érveléses fogalmazást, ami az érettségin is lesz, mivel még soha életemben nem irtam ilyen fogalmazást egy kis segítséget szeretnék kérni.
Íme a téma amiről írni kell: Nagy hatású irodalmi művek gyakran szolgálnak alapjául mozgóképes alkotásoknak. Az alábbi megállapítás figyelembevételével fejtse ku véleményét: lehetséges-e sikeres és egyenrangú párbeszéd a különböző művészeti ágak között?
Érvelő esszéjében hivatkozzon az irodalmi alkotás átdolgozásán alapuló filmes élményére! Kifejtésben legalább 2 példára utaljon! Írásművének adjon címet!
A válaszokat előre is köszönöm!
Érvelni a legjobban úgy lehet, hogy eldöntöd, hogy egy adott témával egyet értesz vagy sem és azután kifejted ÉRVEKKEL, hogy miért igen és miért nem. Ezen kívül tudom ajánlani a Google-t is nagyjából 20 mp volt....
Hahaha, bocsánat, hogy nem tudok segíteni. 2 éve érettségiztem, de fogalmam sincs a válaszról. Az érettségin van választási lehetőséged, nálunk 34-ből 1 ember választotta az érvelést.
Egy-két tipp: döntsd el, hogy szereted-e a könyv alapján készült filmeket vagy nem, válassz ki egy példát arra, hogy miért nem (pl Harry Potter) vagy miért igen (pl Gyűrűk ura) és fejtsd ki a véleményed.
Szomorúan hallom, hogy a huszon év alatti generációból kezd kiveszni az érvelés képessége. Ezt nevezhetjük egyfajta katasztrófa kezdetének is, mert a gondolkodás hiányát mutatja.
Érvelni csak amellett lehet, amit ismer az ember. Különben két perc alatt lenullázzák. Jelen esetben tudni kell mi a nagy hatású irodalmi művek (jellemzően regények) fő jellemvonása. Nem árt tudni, mitől nagy hatásúak, milyen körben, milyen generációkban, milyen műveltség között és hogyan fejti ki hatását.
Ezután érdemes ismerni néhány képzőművészeti ág alkotási sajátosságait, célját, módszereit. Azt is, hogy ezek miképpen hatnak emberekre, miért, és milyen eszközökkel (ismeretek alapján). Ha ezeket tudjuk, és veszünk egy regényt, meg annak filmes adaptációját, esetleg illusztrációt, akkor elmondhatjuk a regény fontos jellemzőit, hogy ezekből mi megy át a másik adaptációba, és ott hogyan hat.
Az érvelés itt az, hogy a valóságnak megfelelő elmondásunk hat a hallgatóra (olvasóra), elhiszi, hogy valóban így lehet, és ha netán ellenvéleménye volna, kiderül, hogy bizony az általunk mondottak a helyénvalók. Ezt inkább kifejtésnek nevezném. Nem akarok kötözködni, de aki így fogalmaz meg egy érettségi feladatot, lehetnek fogalomalkotási, szóértési problémái. Az érveléshez amúgy egy vita szükséges, ahol az egyik fél (nézet képviselője) kifejti álláspontját, a másik reagál, igyekszik cáfolni, mire az első kiegészíti válaszát a reakciókat is figyelembe véve. Tehát az érvelés egy többfordulós párbeszéd egy fajtája, ahol felek egymásra reagálva fejtik ki véleményüket valamiről. Egy fogalmazás érvelése valójában egy álláspont részletes ismertetése (mintha ismernék, hogy a másik fél hogyan reagálna, és arra is válaszolnánk egyben).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!