Terc-es norma könyv szerint kell kiszámolni napi normákat, hogy megfeleltek-e a munkavégzés szempontjából a munkások az nap vagy sem. Valaki számolt már hasonlót?! Ha igen, kérem segítsen mi alapján induljak ki.


pl: betonacél szerelés

Norma szerint 65,7 óra alatt szerel össze 2 munkás 1 t vasat.

Kérdés, hogy 400 kg betonacélt 6 fő mennyi idő alatt szerel össze, úgyhogy egy nap 9 órát dolgoznak.


pl: zsaluzás

Norma szerint 0,64 óra alatt zsaluzik 2 munkás 1 m3-t. Kérdés, hogy 19,2 m3-t 5 fő mennyi idő alatt zsaluzzák be? Megfelelnek e normának vagy sem?


2017. ápr. 28. 07:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha jól gondolom, ezek egyszerű arányossági feladatok.

Először mindenféle mennyiséget egységnyire kell hozni, aztán arányosan növelni a tényleges mennyiségekre.


Betonacél szerelés

1)

Ha 2 munkás 65,7 óra alatt szerel össze 1 t vasat, akkor

1 munkás 2 * 65,7 = 131,4 óra alatt teszi.

Vagyis: 1 munkás, 1 t vasat, 131,4 óra alatt szerel össze.

2)

Ha 1 munkás 1 nap 9 órát dolgozik, akkor 9 / 131,4 = 0,06849315068 tonna vasat szerel össze. Ez 68,493 kg.

6 munkás 1 nap alatt 6-szor ennyit szerel össze: 6 * 68,493 kg = 410,98 kg-ot.

400 kg-ot (400/410,98) * 9 = 8,75955 óra alatt kell összeszerelniük, az adott norma alapján.

Ez 8 óra 45 perc 34,38 másodperc.

2017. ápr. 28. 11:06
 2/2 anonim ***** válasza:

Zsaluzás

1)

2 munkás 1 m³-t 0,67 óra alatt…

1 munkás 1 m³-t 2 * 0,67 = 1,34 óra alatt…

2)

Ha 1 munkás 1 m³-t 1,34 óra alatt…, akkor

19,2 m³-t 19,2 * 1,34 = 25,728 óra alatt...

5 munkás, 5-öd ennyi idő alatt: 25,728 / 5 = 5,1456 óra alatt...

Ez 5 óra 8 perc és 44,16 másodperc.


Ha végeznek ennyi idő alatt, akkor megfelelnek a normának, ha tovább tart, akkor elmaradnak attól.

2017. ápr. 28. 11:16